Strateji Geliştirme Müdürlüğü
Orhan GÜZEL
1983 yılında Manisa’ da doğdu. Necatibey İlkokulu, Şehitler Ortaokulu, Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’nde temel eğitimini tamamladı. Mersin Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Yüksekokulunu ve Açıköğretim Fakültesi İşletme Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Celal Bayar Üniversitesi İşletme Bölümü Yönetim ve Organizasyon Yüksek Lisans programını bitirdi. İkinci üniversite olarak Açıköğretim Fakültesi Uluslar arası İlişkiler Bölümünü tamamladı. Halen Celal Bayar Üniversitesi İşletme doktora programına devam etmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde çeşitli görevler üstlenen Orhan GÜZEL, Genç Memur-Sen İl Başkanı olarak sosyal hayata katkı sağlamaya çalışmaktadır. Yunusemre Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Müdürlüğü görevlerini üstlenmiştir. Halen Yunusemre Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü olarak görev yapmaktadır. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.
HABERLER


 • Yunusemre’den Kırsal Mahallelere Ziyaret

  Yunusemre Belediyesi, Kırsal Bölge Kalkınma ve Mahallelere Hizmet, Sosyal Yardım Yaşlı Engelli Çocuk Kadın ile Çevre ve Sağlık Komisyonu üyeleri Otmanlar, Düzlen ve Dazyurt mahallelerine ziyarette bulundu. Yunusemre Belediyesi kırsal mahallelere ziyaretlerde bulunmaya devam ediyor. Kırsal Bölge Kalkınma ve Mahallelere Hizmet Komisyonu Üyelerinden Ramis Şiyak, Mustafa Gürler, Mehmet Arık ve Hüseyin Alp, Sosyal Yardım Yaşlı Engelli Çocuk Kadın Komisyonu Üyelerinden Şule Uygur ve Seher Baydar ile Çevre ve Sağlık Komisyonu Üyelerinden İbrahim Ethem Mutaf, Otmanlar, Düzlen ve Dazyurt mahallelerine ziyarette bulundu.  Ziyaretlerde mahalle sakinleriyle fikir alışverişinde bulunuldu ve ayrıca belediye olarak mahallelere hangi hizmetlerin yapıldığı ve eksikliklerin neler olduğu konuşuldu. DAZYURT GENÇ ODASI ZİYARET EDİLDİ Yunusemre Belediyesi Komisyon üyeleri ve Muhtarlıklar Müdürü Mehmet Ata, Dazyurt Mahallesi Genç odasını ziyaret ederek, gençlere televizyon ve çaycı hediye etti. HANIMLAR İLE TOPLANTI YAPILDI Sosyal Yardım Yaşlı Engelli Çocuk Kadın Komisyonu Üyelerinden Şule Uygur ve Seher Baydar üç mahallede hanımlar ile buluştu. Komisyon üyeleri dikiş nakış, Kuran-ı Kerim kursu ya da benzeri kursları açma konusunda hanımlar ile görüşmeler yaptı.  

  DEVAMINI OKU
 • Yunusemre’de Disleksi Eğitimi Semeresini Verdi

  Yunusemre Kent Konseyi’nin okul öncesi öğretmenlere yönelik verdiği disleksi eğitimi sayesinde 10’larca çocuğun eğitimi için büyük bir adım atıldı. Eğitimle bozukluğunun belirlenme oranının 2 katına yükseldiğini aktaran Yunusemre Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan, yapılan çalışmada emeği geçenlere teşekkür etti. Geçtiğimiz aylarda okul öncesi öğretmenlere yönelik çocuklarda önemli bir öğrenme bozukluğu olan disleksiyi ve belirlenme yöntemlerine ilişkin eğitim veren Yunusemre Kent Konseyi, bu çalışmasıyla onlarca dişlektik çocuğun belirlenmesine katkı sağladı. 2016 yılında 301 çocuğa disleksi teşhisi konurken; bu sayı eğitim sonrası 637 olarak belirlendi.  Eğitim hayatına yeni başlayacak bir çocuğun doğru eğitim metoduyla her zaman başarılı olabileceğine dikkat çeken Halil Arslan, disleksinin bir zeka engeli olmadığının da altını çizdi. TESPİT ORANI 2 KATINA ÇIKTI Halil Arslan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Disleksi çocuklarımızın hayatını olumsuz etkileyen önemli bir öğrenme bozukluğu, bilinçli aile, öğretmen ve doğru eğitim metoduyla çocuklarımızın eğitimini sağlayabiliriz. Projeyi uyguladıktan bir yıl sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bu konuda 2017 rakamlarını istedik. Belirlenen dislektik öğrenci sayısının 637 olarak belirlendiği bilgisine ulaştık. Sadece sınırlı sayıda anaokulu öğretmenine verdiğimiz eğitimlerin ciddi fark yaratması bizi heyecanlandırdı. Bu konuda Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi’nin destekleri büyük. Başta Belediye Başkanımız ve eğitimi veren Sema Yıldırım olmak üzere çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. DİSLEKSİ NEDİR? Disleksi dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur. İlkokula başlayan disleksili çocuklarda eğitim alabilecek zihinsel gelişim henüz tamamlanmadığı için okuyamazlar, yazamazlar ve matematiksel işlemleri kavramada zorluk çekerler. Ancak bu onların zeka düzeylerinde bir sorun olduğunu göstermez. Hatta zeka düzeyi çok yüksek çocuklarda da görülmektedir. Fakat bazen hastalık fark edilmeyebilir. Disleksililer zeka düzeyleri düşük olmadığı gibi özel yeteneklere de sahip olabilirler. 

  DEVAMINI OKU
 • Engelli Girişimciler Sertifikalarını Aldı

  Yunusemre Belediyesi, Manisa Bedensel Engelliler Derneği, İŞKUR ve KOSGEB ortaklığıyla engelli vatandaşlara yönelik düzenlenen girişimcilik eğitimleri tamamlandı. 4 gün süren eğitimler sonunda engelli vatandaşlar, sertifikalarını Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi’nin elinden aldı. Yunusemre Belediyesi, girişimcilik eğitimlerinin 10. su engelli vatandaşlara yönelik düzenledi. Eğitimi başarılı olarak tamamlayan girişimcilere yönelik Belediye Meclis Lokali’nde girişimcilik töreni düzenlendi. Törene Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Belediye Başkan Yardımcıları Şule Uygur ve İdris Avşar, Manisa KOSGEB İl Müdürü Mahmut Oğuz Kılınç, Manisa Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Yıldız ve Strateji Geliştirme Müdürü Orhan Güzel, sertifika almaya hak kazanan engelli girişimciler katıldı. Törende konuşan Manisa Bedensel Engelliler, Derneği Başkanı Yasemin Yıldız, gösterdiği duyarlılıktan dolayı Yunusemre Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Yunusemre Belediyemiz her zaman bizlere destekte bulunuyor. Bir ihtiyacımız olduğunda Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Çerçi’ye ve ekibine her daim ulaşıyoruz. Allah Belediye Başkanımızdan razı olsun” dedi. KOSGEB’in hibe destekleri hakkında katılımcıları bilgilendiren İl Müdürü Mahmut Oğuz Kılınç ise, “Belediyemize engellilerimize yönelik program düzenlediği için çok teşekkür ederiz. Bizler KOSGEB olarak her daim engellilerimizin yanındayız. KOSGEB’e artık işinizi kurduktan sonra başvuruda bulunabiliyorsunuz. Bu anlamda her birinize başarılar diliyorum” diye konuştu.   “ENGELLİLERİMİZE YÖNELİK DESTEKLERİMİZ SÜRECEK” Engellilere yönelik projelerini sürdüreceklerini aktaran Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi:  “Yunusemre Belediyesi olarak engellilere, yaşlılara ve her kesimden vatandaşımıza destekte bulunuyoruz.  Bu güne kadar Yunusemre Belediyesi olarak düzenlediğimiz girişimcilik eğitimlerimiz ile 250 girişimciye ulaştık. Engelli kardeşlerimize yönelik bir takım çalışmalarda bulunuyoruz. Hükümetimiz de engelli vatandaşlarımıza yönelik çok güzel projeler üretiyor. Tüm engelliler adına yaptığımız bu tür çalışmalarımız artarak devam edecek. Her zaman engelli kardeşlerimizin yanındayız.” Konuşmaların eğitime katılan girişimcilere sertifikaları teslim edildi.

  DEVAMINI OKU
 • Yunusemre Kent Konseyi Basın Mensuplarını Ağırladı

  Yunusemre Kent Konseyi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın  mensuplarıyla bir araya geldi.Yunusemre Kent Konseyi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde basın mensuplarını unutmadı. Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan ve yönetim kurulu üyeleri, Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (MAK-GÖÇ) Lokali'nde gerçekleştirilen etkinlikle Manisa’da görev yapan gazetecilerle buluştu. Etkinlikte konuşan Yunusemre Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan, Manisa'da basın mensuplarının zor şartlar altında görev yaptığını belirterek, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Manisa'da görev yapan basın mensupları ile buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Her yıl 10  Ocak’ta bir arada olmaya özen gösteriyoruz. Umarım daha nice yılları birlikte geçiririz. Kent Konseyi olarak herzaman yanınızda olduğumuzu bilin istiyoruz. Biz inanıyoruz ki demokrasilerin olmazsa olmazı basın. Bunun da en önemli unsurları da gazeteciler. Bu zor görevi ifa eden siz değerli basın mensuplarımıza meslek hayatınızda başarılar diliyorum. Bizlere bu imkanı sağlayan başta Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi ve basın mensuplarımıza çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.  Türkülerin söylendiği, oldukça keyifli geçen etkinlik sonunda Konsey Başkanı Arslan, gazetecilerle birlikte pasta kesti. 

  DEVAMINI OKU
 • Yunusemreli Kitapseverler ‘Simmüz’ü Tartıştı

  Kitap okuma alışkanlığını arttırmak amacıyla çalışmalarına hız veren Yunusemre Kent Konseyi, bu ayki etkinliğinde Murat Gökyıldız’ın Simmüz isimli romanını ele aldı. Etkinliğe Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi de katıldı. Düzenlediği sosyal projeler ile vatandaşların hayatına dokunan Yunusemre Kent Konseyi, okuma seferberlikleri ile toplumun okuma alışkanlığı kazanmasını hedefliyor. Düzenli olarak her ay bir yazarın kitabını masaya yatıran konseyin bu haftaki kitabı Manisalı Yazar Murat Gökyıldız’ın kaleme aldığı ‘Simmüz’ adlı eseriydi. Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Yunusemre Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Şık, Yazar Murat Gökyıldız ve çok sayıda kitap sever katıldı. Kitap okuma etkinliğinde konuşan Yunusemre Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan, okumanın zihnimizi geliştirdiğine vurgu yaparak, “Kitap okuma etkinliklerinde yazarımızı ağırlayarak onun kitap yazma sürecini, kitabında nelere önem verdiğini, aktarım dilini ve kitabın hikayesini öğreniyoruz. Yazarlarımız ile okuyucularımızı bir araya getirerek interaktif bir süreç oluşturuyoruz. Toplumumuzun ve ülkemizin kalkınmasına katkı sunmak için bilgili ve okuyan bir toplum olmamız gerekiyor. Biz de bunun için bu etkinlikleri düzenleme kararı aldık. Bu etkinliklerin düzenlenmesinde bize verdiği katkılar için Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Çerçi’ye şükranlarımı sunuyorum. Bizi hiçbir zaman geri çevirmedi” ifadelerini kullandı. Etkinlikte katılımcılara seslenen Başkan Çerçi ise belediye olarak vatandaşın hayatına dokunan projelere öncelik verdiklerini belirterek şunları söyledi: “Bizim için vatandaşımızın hayatına dokunan projeler her daim önemlidir. Yunusemre Kent Konseyimizi de burada tebrik ediyorum. Yapmış oldukları projeler ile de vatandaşımızın ihtiyaçlarına yönelik çalışmalara önem veriyorlar” diye konuştu. Konuşmaların ardından kitabın yazarı Murat Gökyıldız Simmüz isimli kitabı hakkında bilgi verdi.

  DEVAMINI OKU

Soru ve Görüşleriniz