Strateji Geliştirme Müdürlüğü
Orhan GÜZEL
1983 yılında Manisa’ da doğdu. Necatibey İlkokulu, Şehitler Ortaokulu, Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’nde temel eğitimini tamamladı. Mersin Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Yüksekokulunu ve Açıköğretim Fakültesi İşletme Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Celal Bayar Üniversitesi İşletme Bölümü Yönetim ve Organizasyon Yüksek Lisans programını bitirdi. İkinci üniversite olarak Açıköğretim Fakültesi Uluslar arası İlişkiler Bölümünü tamamladı. Halen Celal Bayar Üniversitesi İşletme doktora programına devam etmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde çeşitli görevler üstlenen Orhan GÜZEL, Genç Memur-Sen İl Başkanı olarak sosyal hayata katkı sağlamaya çalışmaktadır. Yunusemre Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Müdürlüğü görevlerini üstlenmiştir. Halen Yunusemre Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü olarak görev yapmaktadır. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.
HABERLER


 • Yunusemre'de Kitap ve Oyuncak Kampanyası

  Yunusemre Kent Konseyi, Dünya Çocuk Kitapları Haftası’nda düzenlediği kitap ve oyuncak kampanyası ile ihtiyaç sahibi olan öğrencilerin yanında oluyor. Kampanya kapsamında ilçede bulunan okullardan toplanacak kitap ve oyuncaklar ile ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak. Dünya Çocuk Kitapları Haftası’nda Yunusemre Kent Konseyi ilçe genelinde kitap ve oyuncak seferberliğini My Kolej’den başlattı. Kampanya kapsamında merkezi okullarda kitap ve oyuncak kumbaraları yerleştirilecek. Yapılacak çalışma kapsamında toplanacak hikaye kitabı, test kitapları, romanlar ve çeşitli kitaplar ile kullanılmış oyuncaklar ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak. My Kolej’de gerçekleştirilen programda kumbaraları konulan yerlere kitaplar ve oyuncaklar bırakıldı. Programa Yunusemre Kent Konseyi Başkanı Abdurrahim Arslan, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Füsun Kumbaracı, Çocuk Meclisi Başkanı Hülya Şen ve Yürütme Kurulu üyeleri, MY Kolej koordinatörü Harun Çevik, öğrenci ve öğretmenler katıldı. Projenin kendileri için önemli olduğunu belirten Yunusemre Kent Konseyi Başkanı Abdurrahim Arslan, kampanyanın yıl boyunca devam edeceğini söyledi. Arslan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kampanya kapsamında merkezi okullarımızda hafta hafta bu etkinliğimizi düzenleyeceğiz. Okunmuş kitap, şiir kitabı, roman, hikaye kitabı, çözülmemiş test kitabı veya kullanılmış oyuncak olmak üzere bunları alarak düzenleyip ihtiyacı olan öğrencilerimize ulaştırmak üzere bir kampanya başlattık. Kampanya yıl boyu devam edecek. Kampanyamız ile hem kaynakların israfını önleyeceğiz, hem de çocuklar arasında bir iyilik köprüsü oluşturacağız. Başlangıcı Dünya Çocuk Kitapları Haftası’nda My Kolej’den başlattık. Bu kampanyaya tüm Manisalı ve Yunusemreli hemşerilerimi davet ediyorum” dedi. Kampanyaya katılan MY Kolej koordinatörü Harun Çevik de anlamlı bir çalışmaya destek vermekten mutluluk duyduklarını aktararak şunları söyledi: “My Kolej olarak bütün güzel işlerde olduğu gibi birlikte hareket ettiğimizde daha güzel sonuçlar alacağımızı düşünerek bütün öğrencilerimizle bütün öğretmenlerimizle ve hep birlikte elimizden gelen katkıyı sunacağız. Projeyi buradan başlattıkları için başkanımıza da teşekkür ediyorum.”Kampanyaya destek olan öğrencilerden Saithan Polat ise bütün arkadaşlarını bu kampanyaya katılmaya davet etti.  

  DEVAMINI OKU
 • Yunusemre'den Turizmi Kalkındıracak Proje

  Yunusemre fark yaratan projelerine bir yenisini ekliyor. Zafer Kalkınma Ajansı’ndan hibe alan Yunusemre'de Tarihi Deneyim ve Yaratıcı Turizm Projesi ile alternatif turizm imkânları geliştirilecek, popüler turizm destinasyonları oluşturulacak.  Yunusemre Belediyesi, Yunusemre'de Tarihi Deneyim ve Yaratıcı Turizm isimli proje Zafer Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı (TAGDEP) kapsamında hibe almaya hak kazandı. 1,5 milyon TL değerindeki projenin %74’ü ajans tarafından hibe olarak alınacak. Manisa Valiliği, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) ve MAKGED ortaklığında hazırlanan proje ile Yunusemre’de, alternatif turizm imkânları geliştirilecek, popüler turizm destinasyonları oluşturulacak yaratıcı ve kültürel endüstrilerin turizme entegrasyonu sağlanacak. Proje ile kentin tarihi ve kültürel mekanlarını ön plana çıkarmayı hedeflediklerini dile getiren Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, projeye ilişkin bilgi verdi. Toplantıda Başkan Çerçi’ye, Başkan Yardımcıları N. Elif Binici, Musa Dirik, Strateji Geliştirme Müdürü Orhan Güzel eşlik etti.  ZİYARETÇİLER YÜZYILLAR ÖNCESİNE DÖNECEK  Yunus Emre Kültür Parkı İrfan Meclisi’nde düzenlediği toplantıda projenin önemine dikkat çeken Başkan Çerçi, “Kentimizde özellikle tarih turizmini geliştirmek amacıyla hayata geçirilen projeyi önemsiyoruz. 18 ay sürecek projenin 1 milyon 112 bin TL’sini Zafer Kalkınma Ajansı’ndan hibe olarak alacağız. Proje kapsamında Ege Bölgesi’ne adını veren Aigai Antik kenti girişinde bir karşılama merkezi oluşturulacak burada ziyaretçiler için Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Realty-AR) uygulamasının kullanılacağı bir alan hazırlanacak. Ziyaretçiler bu uygulama sayesinde antik kentteki geçmiş yaşantıları deneyimleyecek” diye konuştu. ALTERNATİF TURİZM ALTYAPILARI KURULACAK  Projenin yalnızca Aigai Antik kentine değil bölgeye büyük katkı sağlayacağını belirtirken, Yunus Emre Kültür Parkı gibi kentin kültürel mekanlarının tanıtımını da sağlayacağını belirtti. Başkan Çerçi açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Projede ayrıca 14 milyon yıllık geçmişe sahip fosil ormanların girişine bir karşılama merkezi ile Türkmen Şelalesinde gezi yolları, bisiklet yolları, ATV gezi güzergahları ve satış noktaları oluşturulacak. Ziyaretçilerin etkin katılım sağlayacakları deneyimleme atölyeleri de proje kapsamında faaliyete geçecek. Ortaköy mesire alanında yöresel ekmek yapımı, halıcılıkla meşhur Süngüllü mahallemizde köyünde kök boya yapımı, içerisinde bulunduğumuz Yunus Emre Kültür Parkımızdaki geleneksel Türk el sanatları atölyelerinin tanıtımı ve atölyeleri yer alacak. 18 ay sürecek projemiz sayesinde kırsal turizmin canlandırılması ile yeni ve alternatif turizm altyapılarının kurulması sağlanacak. Güzel bir proje.  Proje ekibimiz başta olmak üzere projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” 

  DEVAMINI OKU
 • Sertifikalarını Başkan Çerçi'den Aldılar

  Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Proje Döngüsü, Katılım Öncesi Mali Yardım ve Horizon 2020 eğitimini tamamlayan personellere sertifikalarını verdi. Çalışmaları ile takdir toplayan Yunusemre Belediyesi, personellerinin fon kaynaklarını tanıması ve proje yazma çalışmalarında yer alması için düzenlediği Proje Döngüsü, Katılım Öncesi Mali Yardım ve Horizon 2020 eğitimini tamamladı. Yaklaşık 1 hafta süren eğitimin son gününde sertifika töreni düzenlendi. Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen törene Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, AK Parti Yunusemre İlçe Başkanı Fatih Katıöz, Başkan Yardımcısı N. Elif Binici, Strateji Geliştirme Müdürü Orhan Güzel, Halkla İlişkiler Müdürü Arzu Yerkazanoğlu, Belediye Meclis Üyesi İlkcan Durmaz katıldı. Bu tür eğitimlerin önemine vurgu yapan Başkan Çerçi, eğitime katılan personelleri kutladı. Konuşmaların ardından personellere sertifikalarını veren Belediye Başkanı Çerçi, eğitimlerin devamının geleceğini söyledi. ProjUS Proje Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri tarafından Sistem Global Danışmanlık çözüm ortaklığıyla  verilen eğitimlerde Hüseyin Sökmen Proje Döngüsü Yönetimi (PCM), İskender Cem Leblebici Katılım Öncesi Mali Yardım Programları (IPA), Tutku Özen tarafından da Horizon 2020 eğitimi verildi. 

  DEVAMINI OKU
 • Yunusemre'den Personeline Proje Yazım Eğitimi

  Yunusemre Belediyesi çalışanlarına yönelik gerçekleştirdiği eğitimlere bir yenisini ekledi. Düzenlenen Proje Döngüsü, Katılım Öncesi Mali Yardım ve Horizon 2020 eğitimiyle personellerin fon kaynaklarını tanıyarak proje yazılımında yer alması amaçlanıyor.  Çalışmaları ile takdir toplayan Yunusemre Belediyesi, personellerinin fon kaynaklarını tanıması ve proje yazma çalışmalarında yer alması için eğitimler düzenliyor. Yunusemre Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen eğitimlerin ilk gününe Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi de katıldı. Başkan Çerçi’ye Başkan Yardımcısı N. Elif Binici, Strateji Geliştirme Müdürü Orhan Güzel, Halkla İlişkiler Müdürü Arzu Yerkazanoğlu eşlik etti.  Bu tür eğitimleri önemsediklerini dile getiren Başkan Çerçi burada yaptığı konuşmada,  “Belediye olarak ilçemizin gelişmesi ve kalkınması için yoğun mesai harcıyoruz. Ancak ilçemize daha fazla yatırımın kazandırılması için yurtiçi ve yurtdışında yer alan fon kaynaklarından yararlanmayı amaçlıyoruz. Bu anlamda düzenlenen eğitim ile personellerimizin hem kendilerini geliştirmesi hem de proje yazım ve fon kaynaklarına ulaşılmasında aktif yer almaları sağlanacak” diye konuştu. ProjUS Proje Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri tarafından Sistem Global Danışmanlık çözüm ortaklığıyla  verilen eğitimlerde Hüseyin Sökmen Proje Döngüsü Yönetimi (PCM), İskender Cem Leblebici Katılım Öncesi Mali Yardım Programları (IPA), Tutku Özen tarafından da Horizon 2020 eğitimi veriliyor. 6 gün devam edecek eğitim programı 24 Ağustos Pazartesi günü sona erecek.

  DEVAMINI OKU
 • Yunusemre Belediyesi ve Zafer İşbirliği İle Yuntdağı Kalkınıyor

  Yunusemre Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında 2 Milyon TL destek almaya hak kazanan Yunusemre Kırsal Kalkınma Merkezi Projesi başlıyor. Proje, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Yunusemre Belediye Başkanvekili Gürkan Koyuncu tarafından imza altına alındı. Zafer Kalkınma Ajansı (ZAFER)’nın 2020 Yılı Destek Programları Açılış Toplantısı ile 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında 10 projenin imza töreni, Kütahya’da gerçekleştirildi. Törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Manisa Valisi Ahmet Deniz, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, Yunusemre Belediye Başkanvekili Gürkan Koyuncu, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun katıldı.  Yunusemre Belediyesi tarafından hayata geçirilen Yunusemre Kırsal Kalkınma Merkezi Projesi 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında 2 Milyon TL destek almaya hak kazandı. Proje Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Yunusemre Belediye Başkanvekili Gürkan Koyuncu tarafından imza altına alındı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank törende konuyla ilgili yaptığı açıklamada Manisa’da SOGEP kapsamında 3 projenin hayata geçeceğini vurgulayarak, “SOGEP’e kabul edilen projeleri il bazında puan ortalamasına göre sıraladık. Türkiye birinciliği Manisa’nın, ikinciliği de Kütahya’nın oldu. Tek başına bu istatistik bile projeler hakkında bir bilgi veriyor. Yunusemre Belediyesi ile birlikte 2 bin 500 küçük tarım işletmesinin faydalanacağı ortak bir üretim tesisi kuracağız” dedi. PROJE HAKKINDA Proje kapsamında Pelitalan’a içerisinde antep fıstığı işleme tesisi, soğuk hava deposu, bal dolum tesisi, pekmez üretim tesisi, elektrikli un değirmeni, kantar, satış alanı eğitim ve danışmanlık birimi yer alan “Yunusemre Kırsal Kalkınma Merkezi” kurulacak. Proje hayata geçtiğinde bölgedeki daha önceden desteklenen üreticiler daha çok para kazanacak. Üreticiler için ortak bir çalışma alanı oluşturulacak. Tarım ile uğraşan nüfus yoğunluğunun fazla olması, hammadde temini ve erişim kolaylığı, belediye arazisi olması dolayısıyla ekstra arazi maliyeti oluşturmaması tesisin Pelitalan Mahallesinde kurulmasında belirleyici olmuştur.

  DEVAMINI OKU

Soru ve Görüşleriniz