Kütüphaneler Müdürlüğü
Gökhan ÖZAK
-
HABERLER


 • Asırlık Çocuk Dergileri Sergisi Ziyarete Açıldı

  Yunusemre Belediyesi, Kütüphane Haftası dolayısıyla örnek bir çalışmaya imza attı. Yunus Emre Millet Çarşısı Sergi Salonu’nda “Asırlık Çocuk Dergileri” 2 Nisan’a kadar okuyucularını bekleyecek. Kütüphane Haftası dolayısıyla Ayşe Kasap ve Nusret Sönmez tarafından 1869 - 1928 yılları arasında Osmanlı Türkçesi ile yayımlanmış 60 adet çocuk dergisinden derlenen “Evvel Zaman İçinde Çocuk Dergileri” sergisi Yunus Emre Millet Çarşısı Fuayesinde vatandaşların ziyaretine açıldı. Yunusemre Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen serginin açılışına Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş, Belediye Başkan Yardımcıları Şule Uygur ve Musa Dirik, AK Parti Yunusemre İlçe Başkanı Fatih Katıöz, AK Parti Yunusemre İlçe Kadın Kolları Başkanı Ebru Kaplan, Yunusemre Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Ersoy, Kütüphaneler Müdürü Gökhan Özak, Halkla İlişkiler Müdürü Arzu Yerkazanoğlu, eğitimciler ve vatandaşlar katıldı. Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, gençliğin, ülkenin geleceği olduğunu belirterek gelecek nesillerin tarihiyle, kültürüyle, medeniyetiyle buluşması için ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti.  “SIRADA BAŞKA KÜLTÜR VE BİLİM TESİSLERİ VAR” Vatandaşlara, özellikle de gençlere yönelik çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Başkan Çerçi, “Yunus Emre Millet Çarşısı fuayesinin arka kısmını İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze tahsis ettik. Biz yeri verdik, Kültür Bakanlığımız oraya gençliğimize yakışır bir kütüphane yapacak. Yine bu binanın alt katında Hafız Ahmet Şen Gençlik Akademisi açılacak.  Aynı zamanda Gençlik Akademimizin içerisinde Dil Edebiyat Derneğimiz ile açacağımız kitap kafemiz hizmete başlayacak. Yine başka bir gençlik projemiz ise aynı binamızın 3. katında hizmete girecek. ‘Yüzüncü Yıla Yüz Proje’ vaadlerimiz arasında yer alan ‘Yunusemre Milli Teknoloji Merkezi’ni, T3 Vakfı ile birlikte Türkiye’nin en büyük bilim merkezlerinden biri olacak şekilde hizmete sokacağız” dedi.  “HİZMETLERİMİZ SÜRECEK”  Başkan Çerçi, ayrıca Yunus Emre Kültür Parkı’nın içerisinde yer alan çok özel bir Osmanlı Müzesi’ni açacaklarını belirterek “Türkiye’ye örnek bir müzeyi Haziran ayı içerisinde bitirmiş olacağız. YEGEM, Millet Kıraathanesi, Taziye Evleri, Hanım Lokalleri ve Kreşlerimizin çalışmaları devam ediyor. Ayrıca yine ‘Yüzüncü Yıla Yüz Proje’ vaadlerimiz arasında yer alan ve Down sendromlu çocuklarımızın işleteceği ‘Yunusemre +1 Park’ adı altında güzel bir çalışmamız var. Gençlerimize yönelik hizmetlerimiz hız kesmeden devam edecek” diye konuştu. Konuşmanın ardından “Evvel Zaman İçinde Çocuk Dergileri” adlı serginin açılışı gerçekleştirildi. Ardından Başkan Çerçi ve beraberindekiler sergiyi gezdi.    

  DEVAMINI OKU
 • Miniklere Kitap Sevgisi Aşılanıyor

  ‘Gelecek Nesiller İçin’ sloganı ile yola çıkan Yunusemre Belediyesi, Kütüphane Haftasında öğrencileri Yunusemre Millet Kıraathanesi’nde ağırladı.Özel Manisa Yunusemre Anaokulu Öğrencileri Kütüphane Haftasında Yunusemre Millet Kıraathanesi’ni ziyaret etti. Ziyarette öğrencileri Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur ve Yunusemre Belediyesi Kütüphaneler Müdürü Gökhan Özak karşıladı. Miniklere kütüphanenin ve kitap okumanın önemi anlatılırken öğrencilere kitap sevgisi aşılandı. Kütüphane Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte anaokulu öğrencilerine çocuk kitapları da dağıtıldı. 

  DEVAMINI OKU
 • Yunusemre Mültecilerin Sıkıntıları Aşmasına Yardımcı Oluyor

  Yunusemre Belediyesi, bünyesinde kurduğu Mülteci Destek Masası ile mültecilere sorunlarının çözümünde yardımcı oluyor.   Yunusemre Belediyesi,  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği arasında 2019 yılında imzalanan mutabakat kapsamında belediye Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde kurulan Mülteci Destek Masası çalışmalarını sürdürüyor. Mülteci Destek Masası tarafından mültecilere tercümanlık, bilgilendirme, danışmanlık, yönlendirme, sosyal uyum faaliyetleri, eğitim ve ayni destekler sağlanıyor. Mülteci Destek Masası tarafından 2020 yılı içinde 414 haneden 2 bin 93 mülteciye ulaşılırken; geçici koruma, uluslararası koruma statüsünde bulunan ve yasal koruma ihtiyacı bulunan özel ihtiyaç sahibi 518 mülteci tespit edildi. Yürütülen çalışmalar kapsamında verilen tüm hizmetlerin değerlendirilmesi, geri bildirim ve ileriye dönük önerilerin alınması için 4 ayrı oturumda faydalanıcılarla istişare toplantıları yapıldı. Millet Kıraathanesi’nde bulunan EBA Erişim Merkezi’nde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İzmir Ofisi temsilcilerinin de katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirilen toplantıya erişim sıkıntısı yaşayan mülteciler için erişim imkânı sunuldu. Millet Kıraathanesi’nin EBA Erişim Merkezi ve kütüphane hizmetleri mültecilerden yoğun ilgi gördü.  Mülteciler, Yunusemre Belediyesi Mülteci Destek Masası’nın 2020 yılı içinde verdiği hizmetlerden çok memnun olduklarını, toplantıların düzenli aralıklarla aralarından seçilecek temsilciler ile olmasını istediklerini ve Yunusemre ilçesinde yaşadıkları için kendilerini şanslı hissettiklerini belirttiler. Suriye uyruklu Y.D. (34) duygularını şu sözlerle ifade etti: “Yunusemre Belediyesi bizim her sorunumuzda gittiğimiz ilk yer oluyor. Bu sebeple onlara çok teşekkür ederiz. Birçok kişi kimlik alamıyor ya da başka kurumlar ile iletişim kuramadığı için sorunlarını çözemiyordu. Fakat belediye diğer kurumlarla aramızda bir köprü oldu. Mülteci Destek Masası’na istediğimiz saatte isteğimiz sorumuzu sorabiliyoruz. Sağ olsunlar hep destek oluyorlar.”  “DESTEKLERİMİZ DEVAM EDECEK”  Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, dezavantajlı gruplara destek verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini ifade ederek, “Belediyemizi kurduğumuz günden bu yana kimsesizlerin kimsesi olmaya çalıştık. Sosyal Yardım Müdürlüğümüz bünyesinde çok hassas ve özverili çalışmalar yürütüyoruz. İlçemiz sınırlarında yaşayan ihtiyaç sahibi ailelerimizin yanı sıra ülkelerinden gurbete düşmüş mülteci kardeşlerimizi de unutmuyoruz.  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile işbirliği içerisinde çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz” dedi. 

  DEVAMINI OKU
 • Yunusemre'den Öğrencilere Kitap Hediyesi

  Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Dünya Çocuk Kitapları Haftası’nda 23 Nisan Ulusal Egemenlik İlkokulu’nda öğrencilere kitap dağıttı. Kitap okuma alışkanlığının küçük yaşta edinilmesi gerektiğine vurgu yapan Başkan Çerçi,  “Çocuklarımız kitap okuyarak bilgi dağarcıklarını geliştirebilirler” diye konuştu. Yunusemre Belediyesi, Dünya Çocuk Kitapları Haftası’nda anlamlı bir etkinliğe imza attı. Belediye Kütüphaneler Müdürlüğü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik İlkokulu’nda çocuklara kitap dağıttı. Etkinliğe Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Başkanı Mehmet Çerçi, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş, Belediye Kütüphaneler Müdürü Gökhan Özak ve müdürlük personeli katıldı. Öğrencilere kitap dağıtan Başkan Çerçi ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş, çocuklara kitap okumanın önemini anlattı. Kitap okuma alışkanlığının küçük yaşta edinilmesi gerektiğinin altını çizen Belediye Başkanı Çerçi burada yaptığı açıklamada, “Malum Dünya Çocuk Kitapları Haftası içerisindeyiz. Çocuklarımızın kitap okuma alışkanlığı edinmeleri için Milli Eğitim Bakanlığımızın önerdiği temel eserlerden oluşan kitapları hediye ettik. Sevgili yavrularımız kitap okuyarak dünyayı tanısınlar, bilgi dağarcıklarını geliştirsinler istiyoruz. Eğitimi önemsiyoruz, bu anlamda desteklerimiz sürecek.” diye konuştu. Okul Müdürü İsmail Hakkı Sözer de böylesine güzel bir etkinliği okullarında yapan belediyeye teşekkür etti. Kitap alan öğrenciler ise ara tatillerini kitap okuyarak değerlendireceklerini söyledi. 

  DEVAMINI OKU
 • Millet Kıraathanesi Tatilde Öğrencileri Ağırlıyor

  Ege Bölgesi’nde ilk olarak Yunusemre Belediyesi tarafından hizmete açılan Millet Kıraathanesi, yarıyıl tatilinde öğrencilerin uğrak yeri oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından vatandaşlara müjdelenen ve ücretsiz olarak Ege Bölgesi’nde ilk kez Yunusemre Belediyesi tarafından faaliyete geçirilen Millet Kıraathanesi, her yaş grubundan kitapseveri ağırlıyor. Kaynak Mahallesi 4000 sokak No: 1/D adresinde hizmet veren Millet Kıraathanesi, yarıyıl tatilinde de öğrencilerden yoğun ilgi görüyor. Tatilini konu tekrarı yapıp, sınav hazırlıklarını sürdürerek değerlendiren öğrenciler kendilerine böyle bir imkanı sunan Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi’ye teşekkür etti. Belediye Başkanı Çerçi ise Millet Kıraathanesi’ne olan ilginin memnuniyet verici olduğunu ifade ederken; tüm vatandaşları kıraathaneye kitap bağışında bulunmaya davet etti. 

  DEVAMINI OKU

Soru ve Görüşleriniz