LALAPAŞA VE MUTLU MAHALLELERİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİKategori   :  Altyapı ve Üstyapı Yatırımları
Proje Durumu   :  tamamlanan
Yapım Yılı   :  2015

Manisa ili Yunusemre ilçesi Lalapaşa ve Mutlu mahallelerini kapsayan 08/04/2015 tarihinde 2015/7599 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Riskli Alan ilan edilen alan 10,81 hektar büyüklüğünde 1558 nüfusa sahip 609 hak sahibi, 462 adet konut 2 adet işyeri bulunmaktadır.

 

Yaklaşık 80 yıllık eski yapıların bulunduğu sağlıksız çevre şartları sosyal donatı alanlarının ve altyapı sistemlerinin yetersiz olması sebebiyle alanda yaşam standartlarının kısıtlandığı bir alana haline gelmiştir. Eğimli arazi yapısına sahip Riskli Alan, 1989 yılında onaylanmış imar planı kapsamında imarlı olmakla birlikte yıllarca uygulama aşamasındaki sorunlar nedeniyle imar uygulaması yapılamamış bir alandır. Riskli Alan içerisindeki tüm parseller, daha önce 3194 sayılı İmar Kanuna göre 18. Madde imar uygulaması ile kesinti yapılmamış parseller olduğundan kadastral parsel niteliğindedirler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Belediyemiz tarafından yürütülen bu kentsel dönüşüm projesi ile imar sorunları, sağlıksız yapı ve altyapı sorunları çözüm bulması hedeflenmektedir.

 

Lalapaşa ve Mutlu mahallelerini kapsayan kentsel dönüşüm projesi ile toplam 1428 adet daire ve yaklaşık 30 adet işyeri yapılması planlanmaktadır. Projemiz etaplar halinde uygulanacak olup 1. Etap çalışmalarına başlanmış olup uzlaşma görüşmelerinin tamamlanmasının ardından inşaat ihalesi yapılarak 6 blok inşa edilecektir. Bu blokların zemin katlarında işyerileri yer alacak, zemin katların üstü 6 kat konut olacak şekilde uygulanacaktır.

 

Konut alanlarının içerisindeki yapılacak olan ortak alanlarda yer alan yeşil alanlar hariç olmak üzere proje alanının %24’ü kamuya açık yeşil alan olarak ayrılmıştır. Alan içerisinde 1 adet mevcut Lalapaşa Camiine ek olarak 1 adet camii yapılması planlanmaktadır. Kentsel Dönüşüm Projemiz kapsamında Anaokulu, İlkokul, Aile Sağlığı Merkezi, Sosyal Tesis Alanı ve Belediye Hizmet Alanı yapılacaktır.

 

Kentsel Tasarım Projesinde görüldüğü üzere blokların ön, yan ve arka bahçeleri bulunmaktadır. Ayrıca, alanın genelinde Park Alanları, Çocuk Oyun Alanları, Seyir Terasları ve Dinlenme Alanları bulunmaktadır. Projenin tamamında tasarlanan açık ve kapalı otoparklar ile kentin otopark sorunu çözülmeye çalışılmıştır. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında tasarlanan mimari projeler ile güncel mevzuata uygun depreme dayanıklı asansörlü, kaloriferli ve konforlu daireler yapılması amaçlanmaktadır.

Soru ve Görüşleriniz

Aydınlatma metnini okudum ve kabul ediyorum.