• Minik Bahçıvanlar Toprağı Çok Sevdi

  Yunusemre Belediyesi, ilçede bulunan öğrencilere ağaç sevgisi aşılamak amacıyla “Minik Bahçıvanlar” projesini başlattı. Proje kapsamında Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri öğrencilere eğitim verirken; öğrencilerle birlikte okul bahçelerine fidan dikiyor. ‘Yunusemre’de 1 Milyon Fidan Toprak İle Buluşuyor Projesi’yle ilçede ağaçlandırma seferberliği başlatan Yunusemre Belediyesi, ‘Minik Bahçıvanlar Projesi’yle de öğrencilere doğayı korumayı ve fidan yetiştirmeyi öğretiyor. Proje kapsamında Yunusemre Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, öğrencilere eğitimler veriyor. Eğitimlerin ardından okul bahçelerine öğrencilerle birlikte fidan diken ekipler, fidanın yetiştirilmesi için neler yapılması gerektiğini anlatıyor. 8 OKUL BAHÇESİ AĞAÇLANDIRILDI Bazı değerlerin küçük yaşta öğrenilmesi gerektiğine dikkat çeken Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ‘Ağaç Yaşken Eğilir’atasözüne atıfta bulunarak, “Minik Bahçıvanlar projemiz kapsamında ilçemizde bulunan 8 okulda öğrencilerimiz ile beraber ağaç dikim projesini başlattık. Minik öğrencilerimize teknik personelimiz tarımsal bilgiler, bitki nasıl dikilir, ağaç sevgisi gibi  konularda bilgiler vererek, öğrencilerimizi toprak ile bütünleştirmek amacıyla çalışmalarda bulunuyor. Bilgilendirmelerin ardından öğrenciler okul bahçelerinde ağaç dikimi yapıyor. Projeye dahil olan 1013 öğrencimiz var. Proje kapsamında ayrıca öğrencilerimiz ve velilerimiz ile Fidan Dikim Şenliği yapacağız” dedi. Okul bahçeleri güzel bir görünüme kavuşan öğrenciler ve okul yönetimi, Başkan Çerçi’ye teşekkür etti. Proje kapsamında öğrencilere okul çantası dağıltıldı. 

  DEVAMINI OKU
 • Yunusemre’den Kaldırım İşgali Denetimi

  Yunusemre Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri trafik akışının en yoğun olduğu caddelerde denetim yaptı. Kaldırım işgali yapan esnafları uyaran zabıta ekipleri, kurallara uymayan esnaflara cezai işlem uyguladı. Yunusemre Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, denetimlerine kaldırım işgaliyle devam etti. Yaya trafiğinin oldukça fazla olduğu 8 Eylül, Doğu ve İzmir Caddesinde denetlemelerde bulunan zabıta ekipleri, esnafları uyarırken; kaldırım işgali yapan esnaflara 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu 38/1 maddesi gereğince cezai işlem uygulandı. Denetimleri önemsediklerini anlatan Yunusemre Belediyesi Zabıta Müdürü Cengiz Şişmanlar konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Ekiplerimiz yayalarımızın kaldırımda rahat yürümeleri amacıyla kaldırım işgaliyesi kontrolleri yapıyoruz. Denetimlerde kurallara uymayan işletmelere ilgili kanun gereğince cezai işlem uygulandı.  Zabıta Müdürlüğü olarak bu tür denetlemelerde bulunmaya devam edeceğiz. Bu konuda özverili olan esnaflarımıza teşekkür ederiz” diye konuştu. 

  DEVAMINI OKU
 • Okullarda Geri Dönüşüm Eğitimleri Başladı

  Geçtiğimiz yıl ilçede yaklaşık 10 bin öğrenciye geri dönüşüm konusunda eğitimler veren Yunusemre Belediyesi, bu yıl da çalışmalarını sürdürüyor. Yunusemre Belediyesi okullarda geri dönüşüm bilinci oluşması için 2017 yılında da eğitimlerine devam ediyor. Geçtiğimiz 10 bin öğrenciye ulaşan Yunusemre Belediyesi’nin bu yıl ki hedefi ise 15 bin. Uğur Kapar ve Cihat Eken tarafından verilen eğitimlerde ilkokul, lise ve üniversite öğrencilerine atık yağ, atık pil ve elektronik atıkların doğada yarattığı tahribatlar anlatılacak. Yunusemre Belediyesi, velilere yönelik de eğitimler düzenleyerek bu konuda vatandaşların bilinçlenmesine katkı sağlayacak. 

  DEVAMINI OKU
 • Yabancı Öğrenciler Akhisar’ı Gezdi

  Yunusemre Belediyesi Bilim Sanayi ve Teknoloji Komisyonu üyeleri inceleme gezilerine Akhisar’la devam etti. Türkiye’de zeytin üretiminde önemli bir yere sahip olan ilçede fabrikaları gezen komisyon üyeleri ve yabancı misafir öğrenciler, Belediye Başkanı Salih Hızlı’nın konuğu oldu. Yunusemre Belediyesi Bilim Sanayi ve Teknoloji Komisyonu üyeleri, belediye ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) işbirliğiyle kurulan Yunusemre Kent Akademisi (YUKA) üyeleriyle birlikte Akhisar’daki fabrikalarda incelemelerde bulundu. Geziye Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar, Bilim Sanayi ve Teknoloji Komisyonu üyesi Gültekin Aşçı, Strateji Geliştirme Müdürü Orhan Güzel ve MCBÜ’de okuyan 30’a yakın yabancı misafir öğrenci katıldı. İlk olarak Akhisar’ın zeytin ve zeytinyağı işletmelerini gezen heyet, zeytin ihracaatı ile ilgili bilgi aldı. İncelemenin ardından Akhisar zeytinyağı müzesini gezen heyet, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı’yı da makamında ziyaret ederek ilçenin tarihi ve ekonomik faaliyetleri konusunda görüş alışverişinde bulundu. Keskinoğlu ailesine ait Tarihi Otomobil Müzesi’ni de gezme fırsatı bulan heyet, adeta tarihte yolculuk yaptı. 

  DEVAMINI OKU
 • Yunusemre Kent Konseyi ‘Camdaki İzler’i Tartıştı

  Manisa’da kitap okuma alışkanlığını arttırmak amacıyla seferberlik ilan eden Yunusemre Kent Konseyi, bu kez Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Şık’ın kaleme aldığı  ‘Camdaki İzler’ kitabını masaya yatırdı. Geçtiğimiz ay belirlenen Ümit Meriç’in Türk edebiyat ve felsefe tarihine yön veren isimlerinden babası Cemil Meriç’i kaleme aldığı ‘Babam Cemil Meriç‘ kitabı masaya yatıran Yunusemre Kent Konseyi üyeleri, bu ay ki etkinlikte Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ ) Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Şık’ın yazdığı ‘Camdaki İzler’ kitabı hakkında fikir alışverişinde bulundu. Yunusemre Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Yunusemre Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan, konsey üyeleri, kitabın yazarı Doç. Dr. Levent Şık ve çalışma grupları katıldı. ‘UFKUMUZU OKUYARAK GENİŞLETEBİLİRİZ’ Toplantıda konuşan Yunusemre Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan, “Bizler konsey olarak kitap okumanın önemine dikkat çekmek amacıyla etkinliklerde bulunmaya devam ediyoruz. MCBÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Şık’ın kaleme aldığı ‘Camdaki İzler’ kitabı masaya yatırdık. Özellikle yeni neslin kitap okuma alışkanlığı kazanması çok önemli. Okuyarak gelişebilir, ufkumuzu genişletebiliriz. Biz bir farkındalık yaratalım istedik. Konsey olarak bu tür etkinliklerde bulunmaya devam edeceğiz” dedi. Konuşmanın ardından kitabın yazarı Doç. Dr. Levent Şık, kitabı hakkında bilgi verdi. 

  DEVAMINI OKU

Soru ve Görüşleriniz