• İş Yerlerimiz Türkçemize Sahip Çıkıyor

  Yunusemre Belediyesi, Türkçenin doğru kullanımını teşvik etmek amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklığıyla Türkçemiz Kirlenmesin Projesi kapsamında “İş Yerlerimiz Türkçemize Sahip Çıkıyor” isimli yarışma düzenleyecek. Yarışmada dereceye giren işyeri sahipleri ödüllendirilecek.Yunusemre Belediyesi, Tükçenin yabancı dillerin ve teknoloji dilinin olumsuz etkilerinden korumak, dilimize sahip çıkmak amacıyla çalışma başlattı. Belediye ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimi tarafından hayata geçirilen Türkçemiz Kirlenmesin Projesi ile işyerlerinin tabelasını Türkçe yapan işletmeler arasında yarışma yapılacak. Yarışmada dereceye giren işletmelere ödül verilecek. Yarışma Yunusemre Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Toplantıya Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Necmettin Okumuş, Zabıta Müdürü Cengiz Şişmanlar ve Strateji Geliştirme Müdürü Orhan Güzel katıldı. Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Türkçemize sahip çıkma çağrısında bulunarak, ”Eğer bir milleti yok etmek istiyorsanız önce onun dilini yok etmeniz gerekmektedir. Bu vesile ile bu proje önemli bir projedir. Projede emeği olan herkese çok teşekkür ederim” dedi. Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar ise Türkçenin zengin bir dil olduğunu ifade ederek, ”Türkçemiz çok zengin bir dil olmasına rağmen son yıllarda bir zedelenme söz konusu. Bununla ilgili olarak biz yapılan projeleri destekliyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türkçemiz Kirlenmesin Projesi’ni hayata geçiriyoruz. Proje ile ilgili olarak ruhsatlarını yabancı işyeri olarak alıp Türkçe isim veren iş yerlerimizde projeye dâhil olabilir.”şeklinde konuştu. Yarışmaya Katılım ve Başvuru 1. Yarışmaya Manisa Yunusemre ilçesi sınırları içindeki işletmeler müracaat edebileceklerdir. 2. 01.01.2016 - 15.05.2017 tarihleri arasında açılmış olan Türkçe isimli işletmeler, işyeri ismini 15.05.2017 tarihine kadar Türkçe bir isimle değiştirmek isteyen işletmeler başvuru yapabileceklerdir. 3.”İşyerlerimiz Türkçemize Sahip Çıkıyor” Yarışmasına başvurular turkcemizkirlenmesin45@gmail.com adresine, form doldurularak gönderilecek. Yarışma başvuru formuna Yunusemre Belediyesi’nin resmi internet adresi olan www.yunusemre.bel.tr’ den, Yunusemre Zabıta Müdürlüğü’nden ve http://manisaarge.meb.gov.tr  internet sitesinden ulaşılabiecek. 4. 15.05.2017 tarihine kadar gelen başvurular, Yunusemre Belediyesi resmi web sitesinde 16/05/2017  -  22/05/2017 tarihleri arasında yayınlanarak, halk oylamasına sunulacaktır. Yapılan halk oylaması sonucunda en çok oyu alan 3 işletme belirlenip ilan edilecek ve ödüllendirilecektir. Yunusemre Belediyesi bu süre zarfında Türkçe isimli işyeri açan işletmelere ‘Bu İşyeri Türkçemize Sahip Çıkıyor’ yazılı kapı levhası verecek. Daha sonra öğrenciler eşliğinde Türkçe isimli işyerleri ziyaret edilerek İşyerlerimiz Türkçemize Sahip çıkıyor levhası hediye edecek.  

  DEVAMINI OKU
 • Yunusemreli Antrenör Yılın ‘En’leri Arasına Girdi

  Başarıdan başarıya koşan Yunusemre Belediyespor Wushu Takımını çalıştıran Yusuf Çetinkaya, antrenmanlarda gösterdiği özen ve performans dolayısıyla yılın en iyi antrenörü seçildi.  Yunusemre Belediyespor Wushu Antrenörü Yusuf Çetinkaya, Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen Ege Bölgesi Ata Sporları Federasyonu Genel Kurul ve Tanıtım Toplantısında yılın en iyi hocası ödülüne layık görüldü. Yusuf Çetinkaya’ya ödülü Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan verdi. Ödüle layık görülmenin kendisini mutlu ettiğini anlatan Çetinkaya, her konuda yanlarında olan Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi’ye teşekkür etti. Başarılı antrenör duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Wushu sporunu çocuklarımıza sevdirmek istiyoruz. Bunun için yoğun bir çaba harcıyoruz. Sporcularımıza yönelik yaptığımız faaliyetlerin takdir görmesi bizleri mutlu ediyor. Bizlerden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen başta Yunusemre Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Çerçi’ye ve Yunusemre Belediyespor Başkanımız Arif Alkan’a çok teşekkür ederim” dedi.  

  DEVAMINI OKU
 • Yunusemre Kent Konseyi Deprem Gerçeğine Dikkat Çekti

  Yunusemre Kent Konseyi, Manolya Meydanı'nda deprem gerçeğine dikkat çekti. Ülkemizin deprem kuşağında yeraldığına vurgu yapan Yunusemre Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan, " Depremlerin afete dönüşmemesi için tek çıkar yolumuz bilinçlenip depreme dayanıklı yapılarda yaşamaktan geçmektedir" dedi. Yunusemre Kent Konseyi, Deprem Haftası dolayısıyla Manolya Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. Yunusemre Kent Konseyi Afet Kriz Yönetimi Çalışma Grubu öncülüğünde düzenlenen etkinliğe sivil toplum kuruluşu temsilcileri de destek verdi. Ülkemizin deprem kuşağında yer aldığına dikkat çeken Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan, deprem dolayısıyla büyük acılar yaşamamıza rağmen ülkemizde deprem bilinci oluşmadığına işaret etti. 'DEPREM BİLİNCİNE TAM ANLAMIYLA SAHİP DEĞİLİZ' Arslan açıklamasında, "Bulunduğu konum itibariyle, deprem ile yaşamaya alışmış olması gereken ülkemizde maalesef deprem bilinci hâlâ daha tam anlamı ile oluşturulamamış durumdadır. Bu durum depremi ne yazık ki, çok sayıda can ve mal kayıplarının yaşandığı bir afete dönüştürmektedir. 17 Ağustos 1999 Gölcük, 19 Mayıs 2011 Simav, 23 Ekim 2011 Van depremleri daha dün gibi aklımızda olmasına rağmen, bu depremleri yaşamış olan vatandaşlarımız dışında, depreme karşı hazırlıklı olma konusundaki farkındalığımız ne yazık ki yeterli bulunmamaktadır. Neredeyse her gün yaşanan küçük depremler ile yaşamımızı sürdürmekteyiz. Depremden kaçmanın mümkün olmadığı gerçeğini hepimiz biliyoruz" ifadelerini kullandı. YUNUSEMRE BELEDİYESİ'NE KENTSEL DÖNÜŞÜM TEŞEKKÜRÜ "Depremin hasarlarını felaketten sonra sergilenen dayanışma ile değil, depremden önce alınacak olan önlemlerle azaltabiliriz" diyen Arslan, kentsel dönüşüm hamlesi başlatan Yunusemre Belediyesi'ne de teşekkür etti. Halil Arslan açıklamasını şu sözlerle tamamladı: "Ne zaman ve ne şiddette olacağını bilemediğimiz depremlerin afete dönüşmemesi için tek çıkar yolumuz, deprem bilinci ile yaşayıp, depreme dayanıklı yapılarda yaşamaktan geçmektedir. Depreme dayanıklı yapılar, şiddetli bir deprem sonrası içinden canlı olarak çıkılabilen yapılardır. Yunusemre Belediyemiz, başlatmış olduğu konut ve kentsel dönüşüm projeleri ile depreme hazır bir Yunusemre için var gücü ile çalışmaktadır. Buradan, Yunusemre İlçemizde oturan vatandaşlarımız için sağlam yapılar üretmek üzere kentsel dönüşüm projeleri hazırlayan Belediye Başkanımız Dr.Mehmet Çerçi’ye hizmetleri nedeni ile teşekkür ediyoruz" 

  DEVAMINI OKU
 • Engeller Yunusemre'yle Aşılıyor

  Yunusemre Belediyesi, Engelli Koordinasyon Birimi (EKOM) aracılığıyla engelli vatandaşları evlerinden alarak, tedavi gördükleri hastanelere ulaşımını sağlıyor. EKOM sayesinde engelli vatandaşların yaşadığı sıkıntı bir nebze de olsa azalıyor. Yunusemre Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde kurulan Engelli Koordinasyon Birimi (EKOM)'yle engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için çalışıyor. Tevfikiye Mahallesinde oturan ve omur iliğinde meydana gelen hasar nedeniyle 5 yıldır yürüyemeyen 55 yaşındaki iki çocuk annesi Ayşe Duygulu, Yunusemre Belediyesi’nin Engelli Koordinasyon Aracı ile evinden alınarak tedavi gördüğü hastaneye götürülüyor. Belediyenin bu hizmeti sayesinde hastaneye kolaylıkla gidebildiğini dile getiren Ayşe Duygulu, engellileri unutmayan Yunusemre Belediyesi'ne teşekkür etti. Duygulı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Onkoloji hastasıyken omur iliğimde hasar oluştuğu için 5 yıldır yürüyemiyorum. Yunusemre Belediyesi’nin Engelli Hizmet Aracından faydalanmak amacıyla başvuruda bulundum. Düzenli olarak tedavim için belediyenin aracıyla Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi’ne götürülüp orada tedavi olduktan sonra hastaneden evime getiriliyorum. Bu güzel hizmetten çok memnunum. Bizleri unutmayan Yunusemre Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Çerçi’ye çok teşekkür ederim” dedi.

  DEVAMINI OKU
 • Yunusemre’de Matematiği Sevdiren Sergi

  Yaratıcı ve eğlenceli sunumuyla çocuklara matematiği sevdiren Harika Matematik Sergisi, 23 Nisan İlköğretim Okulu’nda Yunusemreli öğrencilerle buluştu. Yunusemre Belediyesi öncülüğünde, QNB Finansbank'ın ana sponsorluğunda düzenlenen Harika Matematik Sergisi, 23 Nisan İlköğretim Okulu’nda açıldı. Yoğun ilgi gören etkinliğe Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur da katılırken; Uygur, sergiyi gezerek oyunlar hakkında bilgi aldı. Oyunlarda öğrencilere eşlik eden Başkan Yardımcısı Uygur, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Okulumuzda kurulan etkinlik alanında ilçemizdeki okullardan 2 bin 500 öğrenciyi getirerek, buradaki etkinliğe katılımlarını sağladık. Hayatın her alanında var olan matematiği gezici modüller ile Türkiye genelinde çocuklara sevdiren, eğlenirken öğrendikleri interaktif sergi ''Harika Matematik'' 20 farklı ünite ile bilgilendiren, analitik düşünce ve derinlemesine sorgulama için teşvik eden, iletişim kurmaya cesaretlendiren ve çocukların deneyimlerini rahatlıkla paylaşabilecekleri eğlenceli bir yolculuk yapıyor. Ayrıca Da Vinci Learning'nin Atölye çalışmaları ve Da Vinci Learning Mobil Sinemanın da olduğu istasyonlarda, bilgilerini pekiştirdiler ve arkadaşları ile hoş vakit geçirdiler” diye konuştu. HEM EĞLENDİLER HEM ÖĞRENDİLER İlköğretim matematik dersi öğretim programına uygun olan sergide öğrenciler; "Dans Eden Geometri", "Kule Yapalım", "Dev Küp", "Haydi Yuvarla", "Aynadaki Kim?" modülleriyle eğlenerek matematik öğreniyor. Da Vinci Learning'in atölye çalışmalarının ve mobil sinema gösterimleri yapıldığı sergi öğrencilerden büyük ilgi gördü. 

  DEVAMINI OKU

Soru ve Görüşleriniz