Kentsel Tasarım Müdürlüğü
Vacide ELMALI
1971 Manisa doğumludur.İlk orta ve lise öğrenimini Manisa'da tamamladıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mimarlık bölümünden 1992 yılında mezun oldu.Mezun olduktan sonra İstanbul da Oral Vural mimarlık bürosunda 1.5 yıl mimari proje uygulamalarında çalıştı.13-12-1993 yılında Manisa Belediyesinde göreve başladı. Manisa’nin Büyükşehir olmasıyla birlikte 1 Nisan 2014 tarihinde Yunusemre Belediyesin’nde Mimar olarak göreve başladı. Belediye bünyesinde gerçekleştirilen projelerin tasarım ve uygulamasında yer aldı. Evli ve 2 çocuk annesidir.
HABERLER


 • Mutlu Mahallesinin Sıkıntısını Yunusemre Çözecek

  Doğalgaz, altyapı çalışmaları dolayısıyla sıkıntılı günler geçiren Mutlu Mahallesi sakinleri, yaşadıkları zorlukları Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi’ye anlattı. Sokak sakinlerine güvence veren Başkan Çerçi, “Kentsel dönüşüm ile ilgili planlar yeni onaylandı. Yol çalışmasına 3 Eylül Pazartesi günü başlayacağız. Vatandaşımızı mağdur etmeden gerekeni yapacağız” dedi.  Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Mutlu Mahallesi 3713 Sokak sakinleri ile bir araya geldi. Yol ve doğalgaz altyapı çalışmaları dolayısıyla sıkıntı yaşayan mahalle sakinlerini dinleyen Belediye Başkanı Çerçi, sorunların çözümü için uzun süredir hummalı bir çalışma yürüttüklerini aktardı. Çarpık yapılaşan mahallenin en büyük sıkıntısının imar sorunu olduğuna vurgu yapan Belediye Başkanı Çerçi, göreve gelir gelmez bununla ilgili çalışma başlattıklarını, çok kısa bir süre önce imar planlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandığını kaydetti. Ziyaret öncesi mahalle sakinlerine Belediye Meclis Salonu’nda Belediye Başkan Yardımcısı Can Mercül, Kentsel Tasarım Müdürü Vacide Elmalı ve Fen İşleri Müdürü Fuat Balcı, mahalleyi de kapsayan kentsel dönüşüm projesi hakkında bilgi verdi. BAŞKAN ÇERÇİ MAHALLE SAKİNLERİNİ DİNLEDİ Belediye olarak vatandaşın mağduriyetini gidermek için gereken talimatı verdiğini anlatan Başkan Çerçi, “Mahallede 4 yıldır Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili çalışıyoruz. Bu zamana kadar imar planı tamamlanmadığından yol yapımını Eylül programına almıştık ve bunu sizlerle paylaşmıştık. Kentsel Dönüşüm ile ilgili plan yeni bitti.  Kentsel Tasarım projelerini de kesinleştirmemizin akabinde bölgedeki hak sahipleri ile sözleşme yapacağız. Proje tamamlandığında mahallemiz de güzel bir görünüme kavuşacak, vatandaşımızın mağduriyeti ortadan kalkacak. Bir yandan TOKİ, diğer yandan kentsel dönüşüm çalışmalarımıza devam ediyoruz. Mahallemizde hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeden gerekli çalışmaları yapmak için ilgili müdürlüklerimize talimatı verdik. Önümüzdeki Pazartesi sabahtan orada gerekli çalışmalarımıza başlayacağız” dedi. MAHALLE SAKİNLERİNDEN YUNUSEMRE BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR Mutlu Mahallesi sakinleri adına konuşan Erkan Erdemir ise toplantının ardından yaptığı açıklamada “Mutlu Mahallesi sakinleri olarak doğalgaz, yol, altyapı anlamında bazı sorunlarımız vardı. Bunu dile getirmek amacıyla belediyemize geldik. Yunusemre Belediyesinde başkanımızdan başkan yardımcılarımıza kadar samimi ve sıcakkanlı karşılandık. Haftaya mahallemizde çalışmalara başlanacağına dair söz aldık. Başkanımıza, başkan yardımcılarımıza ve Yunusemre Belediyesi çalışanlarına çok teşekkür ederiz” diye konuştu.   

  DEVAMINI OKU
 • Yaylaköy Palyatif Bakım Merkezi İçin Çalışmalar Sürüyor

  Yunusemre Belediyesi, Yuntdağı Yaylaköy Mahallesi’nde Palyatif Bakım Merkezi için çalışmalarını hızlandırdı. Projenin hayata geçirileceği alanda incelemelerde bulunan Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, içerisinde suit odaları, etkinlik alanlarını, hobi bahçeleri ve pek çok hizmetin yer alacağı proje için yoğun bir mesai harcadıklarını söyledi. Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, kısa süre içerisinde ihaleye çıkarılması planlanan Yaylaköy Palyatif Merkezi’nin hayata geçirileceği alanda incelemelerde bulundu. Başkan Çerçi’ye, AK Parti Yunusemre İlçe Başkanı Fatih Katıöz, Belediye Başkan Yardımcıları Ramis Şiyak ve Mustafa Irmak, Meclis Üyesi Mustafa Gürler, Fen İşleri Müdürü Fuat Balcı ve teknik personel eşlik etti. Başkan Çerçi, burada yaptığı açıklamada projenin kısa bir süre içerisinde ihaleye çıkarılmasının planlandığını dile getirdi. Belediye Başkanı Çerçi açıklamasında, “Bu bu alanı 4 - 5 bloktan oluşan Huzur Evi Kompleksi yapmayı düşünüyoruz. Belki bir sağlık ile ilgili bir merkezi de yanına ilave ederek, yaklaşık 130 yaşlımızın barınabileceği, bahçesi, ormanlık alanı, hobi alanlarıyla birlikte güzel bir yaşam alanı oluşturacağız. Bu alan Yuntdağımıza farklı bir hava getirecek. Projemizin ihalesini kısa bir süre içerisinde gerçekleştireceğiz” dedi. Yaylaköy Muhtarı Erdoğan Turak da projeyi mahallelerine kazandıran Yunusemre Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Başkanımızın güzel projelerinden biri mahallemizde yer alacak. Başka belediye başkanımı olmak üzere projede emeği geçen herkese teşekkür ederiz.” diye konuştu.  PROJE HAKKINDA Yaylaköy Palyetif Bakım Merkezi projesinin içerisinde 108 suit oda, kafeterya, etkinlik salonu, yemek alanları, hobi bahçeleri, mescit, lobi ayrıca ağır durumda olan yaşlılar için ek hizmet binası yer alıyor. 

  DEVAMINI OKU
 • Mesir Tabiat Parkı 2. Etabında Çalışmalar İlerliyor

  Yunusemre Belediyesi’nin Manisa’ya kazandıracağı güzel projelerden birisi olan Mesir Tabiat Parkı 2. etap projesinde çalışmalar hızlandırıldı. Yunusemre Belediyesi, doğaseverlerin en gözde mekanlarından Mesir Tabiat Parkı’nın 2. etap projesinde çalışmalara devam ediyor. Bölgede yürütülen çalışmaları AK Parti Yunusemre İlçe Başkanı Fatih Katıöz ile birlikte inceleyen Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, çalışmalar hakkında bilgi aldı. 150 dönüm üzerinde uygulanan projenin sorunsuz bir şekilde ilerlediğini kaydeden Başkan Çerçi konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “İlçemize söz verdiğimiz projelerimizi hayata geçiriyoruz. Mesir Tabiat Parkı 2. etabında çalışmalarımız sürüyor. Yaklaşık 150 dönüm arazi üzerinde yapılan olan projede sanat atölyesi, müze, misafirhane ve sosyal tesis, otopark, mesire alanları ve yapay şelale bulunuyor. Projemiz sorunsuz bir şekilde ilerliyor. Tamamlandığında alan Manisalılara hitap edecek çok güzel bir yer olacak” dedi. 

  DEVAMINI OKU
 • Mimari Tasarım Projeleri Hazırlanıyor

  Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, ilçenin merkezini oluşturmak amacıyla hayata geçirdiği kentsel dönüşüm projesinde teknik ekiple toplanarak mimari tasarım ve matematiksel model çalışmalarını masaya yatırdı. Yunusemre Belediyesi, Manisa’nın ilk kentsel dönüşüm projesi için hummalı bir çalışma yürütüyor. İmar planlarının onaylanmasının ardından çalışmalarını sıklaştıran Yunusemre Belediyesi mimari tasarım planlarını hazırlamaya başladı. Laleli-Mesir ile Mutlu ve Lalapaşa mahallelerinde gerçekleştirilecek projeyle Türkiye’ye örnek bir şehir merkezi oluşturulması planlanıyor. Süreç devam ederken Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi proje ekibiyle bi araya gelerek çalışmaları masaya yatırdı. Toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Can Mercül, Mimar Saniye Altay, Kentsel Tasarım Müdürü Vacide Elmalı, müşavir firma yetkilileri, şehir plancıları ve proje ekibi katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projeyi onaylamasının ardından yeni bir sürece girildiğini ifade eden Başkan Çerçi, yaz sonuna kadar mimari tasarım sürecini tamamlamayı planladıklarını kaydetti. Belediye Başkanı Çerçi açıklamasında, “Türkiye’ye örnek olacak bir kentsel dönüşümü ilçemizde yapmaya hazırlanıyoruz. Çarşısı, meydanı, kamu kurumları, ibadethane ve eğitim kurumları, konutları kısacası bir şehre dair her şeyi ile güzel bir merkez yapmayı hedefliyoruz. En başından bu yana dediğimiz gibi hak sahiplerimizi mağdur etmeden bu dönüşümü yapacağız. Şu anda mimari tasarım ve matematiksel model çalışmaları yapılıyor. Ekibimizin bir kısmı bakanlıktaki görüşmeleri değerlendirmek üzere Ankara’da. Yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Bu süreç sonunda hazırlanan planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunacağız Bu sürecin ardından uzlaşma süreci başlayacak. Yaz sonu itibariyle hak sahiplerimizle görüşmelere başlamayı öngörüyoruz” diye konuştu.  

  DEVAMINI OKU
 • Kentsel Dönüşümü İnşaat Mühendislerine Anlattılar

  Yunusemre Belediyesi, İnşaat Mühendisleri Odası üyelerine kentsel dönüşüm projesini ve bu projeyi neden Mesir-Laleli ile Mutlu ve Lalapaşa Mahallesi’nde yaptıklarını anlattı. Seminerde proje üzerinde oluşturulmak istenen kötü algıya vurgu yapan Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Can Mercül, “Hiçbir hak sahibimizi mağdur etmeden Türkiye’ye örnek bir dönüşüme imza atacağız” diye konuştu.Manisa İnşaat Mühendisleri Odası,  Yunusemre’de yapılacak kentsel dönüşüm ile ilgili bir seminer gerçekleştirdi. Seminerde Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Mimar Can Mercül ile Kentsel Tasarım Müdürü Mimar Vacide Elmalı ilçede yapılacak kentsel dönüşümü konunun uzmanlarına anlattı. Seminere Manisa Mimarlar Odası Başkanı Ferdi Zeyrek ve oda üyeleri  de katıldı. Seminerin açılış konuşmasını yapan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Fethi Nazım Obus, kendi talepleri doğrultusunda bu semineri düzenlediklerini dile getirdi. Parsel bazlı kentsel dönüşüme dikkat çeken Oda Başkanı Obus, “Bildiğiniz gibi 15.12.2012 tarihli resmi gazetede yayınlanan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında parsel bazlı riskli yapıların tespiti ve alan boyutunda kentsel dönüşüm uygulaması yapılabilmektedir. Fakat yapılan parsel boyutlarındaki kentsel dönüşüm uygulamalarında gelinen noktada kümes yapısına da, fabrikaya da, vatandaşın arsasının içine yapmış olduğu kulübeye de kentsel dönüşüm uygulaması yapılır oldu. Parselde yapılan uygulamalarda belki deprem yönünden güvensiz yapılar yerine deprem yönetmeliğine uygun, sağlıklı yapılar inşa ediyoruz ama şehrin merkezlerinde yoğunluğu arttırarak kent silüetini bozmaya devam ediyoruz. Bundan birkaç yıl önce Yunusemre Belediyesi’ne yapmış olduğumuz bir ziyarette Laleli-Mesir ve Lalapaşa-Mutlu mahallelerinin bu kapsamda dönüşüme tabi tutulacağı ve çalışmaların başlatıldığı tarafımıza bildirilmişti. Son yaptığımız görüşmede de bu geçen süreçte nelerin yaşandığını, nasıl bir prosedür izlendiğini, gelinen noktada bu bölgelere nasıl bir plan uygulaması yapılacağının Yunusemre Belediyesi’nin teknik ekibi tarafından tamamen siyasi kaygılardan uzak bir şekilde bu şehrin mühendis ve mimarlarına anlatılması talebinde bulunduk. Bu talebimizi geri çevirmeyerek bugün seminerimize gelmelerinden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.TEKNİK BİLGİLER AKTARILDILaleli-Mesir ve Lalapaşa-Mutlu mahallelerinde gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projeleri hakkında inşaat mühendisleri ve mimarlara teknik bilgiler aktarıldı. Rakamsal verilerin paylaşıldığı sunumu ise Kentsel Tasarım Müdürü Vacide Elmalı gerçekleştirdi. Süreç hakkında bilgi veren projenin mimarlarından Saniye Altay konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yunusemre’de göreve başladığımızda şehri projeksiyon altına almamız gerekiyordu. 89 imar planıyla kentin emsali 5 civarında. Bugün dünya çapında önerilen emsal üç buçuktur. Bu şehrin ikinci bir alternatif merkezi oluşması ihtiyacı ortaya çıktı. Bir merkezi oluşturmanın en önemli donesi ise ulaşım yollarının çözülmesidir. Bu yolların çözümü için de en uygun alanın Laleli ve Mesir olduğuna inandık. Biz bu alanı riskli alan olarak değerlendirmeye karar verdiğimizde numuneler aldık. Yapılardan aldığımız numunelerden de haklı olduğumuzu anladık. Laleli-Mesir’in emsal araştırmasını da yaptık. Mevcut bölgenin emsali 1.5. Emsalin düşük olması bizim elimizi güçlendirdi. Sınırlar zorlanarak bir plan yapıldı. 2014 Ağustos ayında riskli alan ilan edilmesi için bakanlığa dosyamızı sunduk. Yeni merkez oluşturulması için bakanlıktan onayımızı aldık. 2015 yılında ilanın ardından proje aşamasına geldik” diye konuştu.KÖTÜ ALGI OLUŞTURULMAK İSTENİYOR Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Can Mercül de çeşitli spekülasyonlarla bölge halkının yanlış yönlendirilmek istendiğini belirtti. Vatandaşı bilgilendirmek amacıyla Laleli’de Kentsel Dönüşüm Ofisi kurulduğunu, vatandaşların en sağlıklı bilgiyi buradan alabileceğini aktaran Mercül, “Sahada anket çalışmaları yapıldı. Bu arada kentsel dönüşüm ofisi yapımını da başlandı. Anket çalışmalarında hane halkının aylık geliri soruldu. Buradaki niyet alım gücünü öğrenebilmekti. Bunu niye soruyorsunuz şeklinde geri dönüş yapıldı. Her şeyden önce çok tecrübeli bir bakanlık var. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde kentsel dönüşüm yapılıyor. Yapılan uygulamalardaki aksaklıkları da bizzat görebiliyor ve müdahale edebiliyor. Planlar askıya çıktı. Konu özellikle askı sürecinde sulandırılmaya başlandı. Neden başlandı? Bazı hak sahipleri, verilen ya da öngörülen şartları kabul etmiyoruz. Bir değil iki daire istiyor. Aynı kişiler aynı zamanda sosyal donatı alanlarının az olduğunu söylüyorlar. Bakanlık sadece imar değil, bir finans modeli de ön görüyor. Mesir ve Laleli’de yüz metrekare evi olan vatandaşa yüz on metrekare veren bir model çalışıldı. Bir başka gerekçe de yeşil alanların azalıyor söylemi. Planda yeşil alan 48 binden 83 bin 500’e çıkıyor. Bu da olayın kötü algı oluşturulmasına en güzel örnektir. İnsanların kafalarında birçok soru işareti var. Ben de birebir görüşmelerde bu soruları cevaplıyorum. Dileyen vatandaşlarımız ofisimizi ziyaret ederek birinci elden bilgi alabilirler” dedi. 

  DEVAMINI OKU

Soru ve Görüşleriniz