Yunusemre Belediyesi O İddialara Sert Yanıt Verdi

Yunusemre Belediyesi, Akgedik Mahallesi ve 5500 Konutluk Akgedik Yunuskent Projesi’ne ilişkin önceki gün bazı yerel gazetelerde yer alan asılsız iddialara yanıt verdi. Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, yaptığı yazılı açıklamada iddiaların asılsız olduğunu, seçim öncesi kamuoyunu yönlendirme kaygısıyla yapıldığını ifade ederek, “İddiaların tamamı asılsız, yalan ve safsata dolu…”  dedi.

Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, bazı yerel gazetelerde CHP İlçe Başkanı Serdar Bozyaka’nın iddialarına ilişkin yazılı açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirdi. Siyasi amaçla yapılmış asılsız iddialara muhatap olduklarının altını çizen Kılıç Kaya, veremeyecekleri hiçbir hesap olmadığını belirtti. 70 yıllık tapulama sorunu bulunan Akgedik Mahallesinde yaşayan vatandaşların talepleri doğrultusunda Toplu Konut Alanı İmar Planının revize edildiğinin altını çizen Kılıç Kaya, süreci şu sözlerle anlattı: “Yapılan imar planında 176 parselin mülkiyeti belediyemize ait olmakla birlikte belediye arazisi üzerine konuşlu vatandaşlarımız için hak sahipliği ve değer tespit çalışması yapılmış, bu amaçla meclis kararı alınmış ve vatandaşlarımıza yazıyla bildirilmiştir. Bu zaman zarfı içerisinde yıllara sâri soruna kayıtsız kalınmayarak vatandaşımızın derdini çözmek için imar planı yapılmıştır. Askıya çıkarılarak onanmış ve vatandaşlarımıza çok yakın zamanda tapuları teslim edilme aşamasına gelinmiştir. Diğer taraftan şehrimizin en önemli sorununa çözüm bulabilmek için sırasıyla Akgedik, Gürle, Uzunburun toplu konut alanlarıyla küçük ve orta ölçekli sanayi alanları planlaması yapılmış, 1101 konut teslim edilmiştir. 1500 konut % 50 yapım aşamasında olup 800 konut ise yakında ihale edilecektir. Bu devasa bir hizmet olup adeta yeni bir şehir; başta TOKİ ve diğer kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere işbirliğiyle yapılmaktadır.”

“İddiaların tamamı asılsız, yalan ve safsata dolu...” diyen Başkan Yardımcısı Kaya, mahalle halkının ve kamuoyunun yanlış yönlendirilmek istendiğine vurgu yaparak, “Hal böyleyken; insanların kamuoyunu olumsuz yönlendirme çalışmalarına en son iki gün önce yenisi eklendi. Kararlılıkla yapılan hizmetleri hayal dahi edemeyecek bazı siyasi parti temsilcileri, bizzat Akgedik Mahallemize giderek asılsız iddialarda bulundu. Keşke söylenenlerin en azından bir kısmı doğru olsaydı da biz de işimizin varsa aksayan yönlerini görseydik. Fakat iddiaların tamamı asılsız, yalan ve safsata dolu... Yine de cevap vermek gerekirse; toplu konut alanında ikamet eden vatandaşlarımız ev sahibi olmanın heyecanını yaşarken eşyanın doğası gereği 1101 ailenin birden ikamet etmesi, elektrik, doğalgaz vb. hizmetlere abone olması, hizmetlerin birden başlaması tabi ki olağan seyirde olup bunu mağduriyet, sıkıntı ve sorun kelimeleriyle tanımlamak doğru değildir. Alanın tüm altyapı sorunları çözülmüş, doğalgaz ulaştırılmış, yağmur suyu kanalları, kanalizasyon hattı, arıtma tesisi, içme suyu şebekesi ve depolarıyla birlikte yapılarak hizmete sokulmuştur. Telekomünikasyon, elektrik, bağlantı yolları, toplu ulaşım gibi olmazsa olmaz kamu yatırımları önceden planlanarak devreye alınmıştır. Konutlar süresinde teslim edilip, vatandaşın ikamet etmesiyle doğru orantılı süreçle başlayacak hizmetler; ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla planlanmaya başlanmıştır. Ulaşım için UKOME’den karar alınmış, ibadethane için İlçe Müftülüğü’ne kadro ihdası istenmiş, sağlık parsellerinin alınarak gerekli tesislerin yapılması ve aile hekimliğinin ihdası talep edilmiş, milli eğitimle görüşülerek ihalesi yapılan ve yapımı devam eden; ki alanda 20 adet okul vardır, bitirilinceye kadar ilkokul, anaokulu planlaması yapılıp taşımalı sistemle Yağcılar İlkokulu’nda eğitim görülmeye başlanmıştır. Büyükşehirle gerek terminal alanı gerek mezarlık alanı ve gerekse toplu ulaşım durak ve güzergâhları konusunda yazışmalar yapılarak hizmet teslim edilmiştir. Binaların eksikleriyle ilgili site yönetimi, müşavir firma, müteahhit firma, halkla ilişkiler ve teknik ekipler aralıksız talepleri karşılamaya çalışmaktadır. Mağduriyet değil, binlerce vatandaş yapılacak konutları beklemektedir” dedi.

HAK SAHİPLERİNE 771 BİN 519 TL ÖDEME YAPILDI

Kılıç Kaya bölgedeki kamulaştırmalar ve yapılması planlanan yolla ilgili iddialara da yanıt vererek şunları söyledi: “Akgedik Mahallesi ile ilgili imar planı yapılarak imar planı sınırları dışında fakat 1. etap yol güzergâhında kalan 6 parselin bütün hak sahiplerine bugüne kadar 771 bin 519 TL ödeme yapılmıştır. İki parsel için de 298 bin 291 TL mahkeme sonucuna göre ödeme yapılacak olup toplamda 1 milyon 69 bin 810 TL kamulaştırma bedeli hak sahiplerine ödenmiş olacaktır. Yapımı devam eden 2. etap 1500 konut ve bahsedilen yol ise imar planına işli yol olup bunun için bir kamulaştırma yapılmayacaktır. Plan sınırı içindeki 2 adet şahıs parseline imarlı arsa verilecektir. Bahsedildiği gibi şahıs arazilerine el koyma iddiası aslında iftira olup şahıs arazilerinin üzerinden imar geçirilerek yasal kesintilerinden sonra kalan taşınmaz, tarla vasfından imarlı arsa vasfına dönüşerek vatandaşa verilecektir. Bu, hak sahiplerinin lehine bir durumdur. Onaylı imar planı, kamu görevlisi olan muhtara iki sefer yazıyla bildirilmiş, bizzat köye gidilerek anlatılmış, duvara asılmış, yazının ekinde muhtarlığa tebliğ edilmiştir. Ayrıca imar planı gerek belediye web sitesi ve gerekse Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü web sitesinde yayınlamış, panoya asılmış, süresi içerisinde askıda kalarak askı sonrasında itirazlarla beraber değerlendirilerek onanmış ve yasallaşmıştır. İşin garip kısmıysa buradadır. Plan aşamasında şahıs parsellerinin mülkiyet sahiplerinden hiçbirisi plana, plandan haberi olduğu halde itiraz etmemişlerdir. İtiraz edenler arsa sahipleri değil, başka kişilerdir. Onaylı imar planı kesinleşmiş olup şu anda 18 uygulaması aşamasındadır. Bu bilgi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan sorulup teyit edilebilir. Yetmiş yıldır dokunulmayan bu sorunu Yunusemre Belediyesi’nin 4 yılda çözüm aşamasına getirme başarısını karalamak akla mantığa aykırıdır ve haksızlıktır. 18 uygulaması akabinde kadastro ve tapu müdürlüklerinin dağıtım cetvellerinin tasdikiyle belediye meclisimizin daha önce aldığı karar çerçevesinde vatandaşlarımızın tapu sorunu ebediyen tarihe gömülecek ve daha önce üzerine tasarruf edemedikleri, ev yapamadıkları, satamadıkları parsellerine ister kendileri, ister müteahhit aracılığıyla dört katlı binalar yapabileceklerdir.”

AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ KISA SÜREDE KURULACAK

Yine açıklamada yer alan sağlık ocağı yapılmadığı iddiasını da değerlendiren Kılıç Kaya, “Sağlık ocağı yapılmadığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Kaldı ki bu alanda zaten bir sağlık hizmeti olmayıp, sağlık parselleri bizim tarafımızdan planlanmış, ilgili kamu kurum kuruluşuna sağlık tesislerinin hizmete alınması talep edilmiş, talebimiz karşılık bularak yakında aile hekimi ataması yapılacağından yer tahsisi istenmiştir. Çok yakında daha önce bu hizmetlerden mahrum kalan kıymetli Akgedikli vatandaşlarımız ve alana daha yeni taşınan Yunuskent sakinleri, 150 metre mesafede aile sağlığı ve acil 112 hizmetlerinden yararlanmaya başlayacaklardır. Akgedik Okulunun ellerinden alındığı bahsi son derece komik olup, toplu konut alanında 20 okul planlanmış, üç tanesi ihale edilmiş yapımı devam etmekte, yapılıncaya kadar Yağcılar’a öğrenciler taşınmaktadır. Akgedik’teki okul da, iki sınıf daha ilave edilerek anaokuluna dönüştürülmektedir” ifadelerini kullandı.

RANTİYECİNİN DEĞİL; VATANDAŞIMIZIN YANINDAYIZ

Kılıç Kaya, vatandaşların belediye yetkililerince tehdit edildiği, bölgede zeytin ve yüz yıllık ağaçların kesildiği, rant elde edildiği iddialarının da doğruyu yansıtmadığına dikkat çekerek; “Vatandaşlarımızın tehdit edildiği ve mafyayla karşı karşıya geldikleri iddiası suç teşkil etmekte olup, tarafımızca yapılan iş ve işlemler tamamen denetim altında ve ilgili mevzuatlara uygun olarak tesis edilmektedir. Valilik, Kaymakamlık, Cimer ve belediyemiz Hukuk İşleri Müdürlüğü aracılığıyla her zaman adli ve idari soruşturmaya açık olup şeffaf bir şekilde tüm işlemler ilgili kurumlar ve kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Tehdit ve mafya iddiası olan varsa bir an önce devletimizin güvenlik güçlerine ve mahkemelere başvurmalıdır. Ayrıca vatandaşımızın böyle bir muameleye maruz kalmasına asla rıza göstermeyip, açacakları davaya vatandaşımız lehine müdahil olmayı taahhüt ediyoruz. Fakat gözden kaçırılmaması gereken bir gerçek daha var ki; iddiaların aksine daha çok belediyemizin ve belediye çalışanlarımızın kamu görevi engellenmekte, tehdit edilmekte olup kamu olarak yaptığımız işlerden dolayı vatandaş lehine tesis ettiğimiz işlemlerin sonuçları görüldüğü zaman vatandaşımızın bize teşekkür ederek minnettar kalacağı düşüncesiyle durumu hoş karşılayıp adli yollara başvurmuyoruz. Belediyemiz binlerce yıllık mümbit Gediz ovasını korumak ve gelecek neslimize bırakabilmek maksadıyla Gediz ovasının büyüme ihtiyacına karşılık işgal edilmesinin önüne geçmek için bir metre tarım arazisi, bir metre orman arazisi bulunmayan Akgedik bölgesinde plan yapmakta ve bununla övünmektedir. İmar inşaat çalışmaları sırasında hiçbir ağaç kesilmediği gibi, oluşturulan yaşam alanında Türkiye standartlarının üstünde kişi başı yeşil alan bırakılmakta; park, ağaçlandırılacak alan, koruluk alan, mesire alanı gibi adlarla planda yerini bulan yüzlerce dönüm arazide yüz binlerce ağaç dikilmektedir. Vatandaşın ortaklaşa kullandığı bahçeden kasıt ne olduğu anlaşılmayıp, alanın mülkiyetine bakıldığı zaman hazine arazisi olduğu anlaşılacak olup plan içerisinde kalmaktadır. Akgedik toplu konut alanının Gürle ve Uzunburun toplu konut alanıyla birlikte ayrıca alana tüm altyapıların gelmesiyle beraber arazilerin değerlendiğini anlamak çok da zor olmamalıdır. Ama bu değerleme, alandaki vatandaşımızın lehine bir durumdur. Rant benzetmesi yapılarak, çirkinleştirilen ifadeden yola çıkılarak bir ranttan bahsedilecekse, o bölgedeki tüm arazi sahiplerinin değer artışından elde ettikleri ranttan bahsedilebilir. Bunun haricinde tapu kayıtlarında bahsedilen bölgede yakın zamandaki satışlar ve kamulaştırmalar incelenerek çok rahatlıkla sonuca ulaşılabilir. Yani birilerinin bahsettiği gibi rantiyecinin yanında değil, vatandaşımızın yanındayız, dar gelirlinin yanındayız. Sosyal konut ihtiyacı olan dezavantajlı vatandaşımızın yanındayız” dedi.

BİZ KİMSENİN EVİNİ BAŞINA YIKMAYIZ, İNSANLARIN BAŞINI SOKACAĞI EV YAPARIZ!

Başkan Yardımcısı Kaya açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Vatandaşımızın imar barışından faydalanamadığı söyleniyor. İmar barışı daha yeni çıktı. Ne diyor imar barışında? Hazine ve belediye arazileri üzerindeki yapılar, imar barışından faydalanarak yapı kayıt belgesi alabilir diyor. Biz ne yapıyoruz? Daha imar barışı çıkmadan aldığımız kararla oradaki vatandaşlarımıza hak sahibi değer tespiti çalışması, plan yaparak tapularını vermeye çalışıyoruz. Bundan dolayı eleştirilmek insafsızlıktır. Delikanlılık sözüne gelince; delikanlılık yürek işidir, bilek işidir, söz işidir, verdiğin sözü tutma işidir. Ve biz lafta değil, gerçek manada delikanlıyız. Bu da tuttuğumuz sözlerden bellidir. Bizim sözümüz, Manisa’nın konut sorununu çözeceğiz sözüdür. Bizim sözümüz, dar gelirliyi ev sahibi yapacağız sözüdür. Bizim sözümüz, yetmiş yıllık tapu sorununu çözeceğiz sözüdür. Bizim sözümüz konutlardadır. Bizim sözümüz Akgedik’te yapılan plandadır.” 

Soru ve Görüşleriniz