“Yaptıklarımızı Hayal Bile Edemezsiniz”

Asılsız iddialarla Yunusemre Belediyesi üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışan CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka’nın son açıklamalarına Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya yanıt verdi. Belediyeyi yeşil düşmanı ilan eden Bozyaka’ya yanıt veren Kaya; “Bizim yeşili sevdiğimiz doğrudur. Fakat bu genel kanaatle özel olarak doğayı sevdiğimizdendir. Doları da bilmeyiz. Ama senin bildiğin belli... Beton grisine gelince; Yunuskent’te rengârenk dış cepheleri sanırım görmedin. Hatta sanatçı kardeşlerimizin yaptığı duvar yazılarını, grafitileri ve merdiven boyamalarını görmeni tavsiye ederim” dedi.

 

“YIKTIĞIMIZ BİR EV VAR, O DA MUVAFAKAT İLE…”

 

Akgedik’te toplu konut planlaması dahilinde sadece bir ev yıkıldığını ve o evin sahibiyle istenildiği zaman konuşulabileceğini ifade eden Kaya, “Rant için demişsin ama rant kavramı da bize uzak. Altyapı yatırımları ile konutlar bölgeye ve vatandaş yararına rant getirmiyor mu? Buna mı karşısın anlamadım. Mahalle sakinlerinin evlerini yıktınız diyorsun ama sadece bir ev yıktık. O da muvafakat ile ve 1 yıl kira, 1 yıldır da geçici ikamet amaçlı konut yapmak sureti ile. Ahmet Bey köyde ikamet ediyor, bir gidip konuşmanı rica ederim. Yıktığımız ev yok. Ama yaptığımız evler yukarıda, oraya da git kardeşim” şeklinde konuştu.

 

“ALGI SORUNUN MU VAR”

 

Dal gelirli vatandaşlara yapılan bir projenin sosyal demokrat olduğunu iddia eden bir siyasetçi tarafından eleştirilmesini anlamsız bulduğunu vurgulayan Kaya açıklamasını şu sözlerle sürdürdü; “Allah aşkına algı sorunun mu var? Toplu Konut İdaresi yapıyor tamam da bizim hiç mi katkımız yok? Neler yaptığımızı, ne emekler verdiğimizi sayısız kere anlattık. Hadi yok diyelim. İyi de sen TOKİ’ye de karşısın. Yok değilsen TOKİ’yi tebrik mi ediyorsun? Kardeşim, Ankara’da Kent Koop. projesini, Batıkent gerçeğini sanırım bilmiyorsun. Nasıl toplu konuta, sosyal konuta, dar gelirliler için konuta karşı çıkıyorsun. Nasıl sosyal demokratsınız? Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çerçi’nin kendisine dert edindiği, evsiz kimse kalmasın diye kendisi başta olmak üzere gece gündüz mesai yaptığımız gerçeği gün gibi ortadadır.”

 

“HEPSİNE CEVAP VERDİK VE GÖRDÜK, HEPSİ ASILSIZ”

 

Sorduğu bütün sorulara cevap verilmesine rağmen Bozyaka’nın cevapları anlamadığını ifade eden Kaya, “Kardeşim yalan, safsata ve asılsız dediğimiz, Akgedik halkına yönelik sözler değil. Sana söylenen lafı bile anlamıyorsun. Dün de cevap verdim, yine cevap vereyim. Kamulaştırma bedeli ödenmemiş denmiş. Yayınladık. 771.519 TL para yatırılmış, daha 298 bin 291 TL de ödenecek dedik. Vakıfbank’taki hesaplardan sorabilirsin. Şimdi bu iddialar yalan olmuyor mu? Sağlık ocağı yapsaydınız demişsin. Prosedürü paylaştım. Yalan olmuyor mu? Okul gasp edildi demişsin. Okul orada, müdür orada, ek derslikler orada. Bu yalan olmuyor mu? Mafya, tehdit demişsin. Mafya kimmiş, tehdit nerede nasıl yapılmış. Açılmış bir dava da yok! Bu da asılsız olmuyor mu?” şeklinde konuştu.

 

“TECRÜBEM YAŞINA DENK”

 

Kaya, bürokraside yaşadığı tecrübenin Bozyaka tarafından tahayyül edilemeyeceğini vurgulayıp şunları söyledi; “Sevgili başkanım, cahilliğimden dem vurmuşsun. Kendim konu olunca enaniyetten uzak ve nezaketliyimdir. Ancak konu yaptığım işe gelince kusura bakma tevazu yapamayacağım. Ben bir profesyonelim. Sıfır hata ile çalışmak için gecemi gündüzüme katarım. Yaşım 48 ve bu ömre müdür yardımcılığı, müdürlük, il müdür yardımcılığı, il müdürlüğü, uzmanlık, araştırmacılık, TBMM, kanun uzmanlığı, komisyon danışmanlığı, Meclis danışmanlığı, kamu yönetimi, siyasal bilimi uzmanlığı, 2 adet yayınlanmış kitap, onlarca proje, onlarca panel, açık oturum ve sempozyum, başkan yardımcılığı ve onlarca eser bırakmış kişiyim. Bunlar sanırım yaşına denk ve biraz saygı rica ediyorum.“

 

“SEN ARAŞTIRMALISIN”

 

Bozyaka’nın araştırmadan açıklama yapmasının büyük bir hata olduğunun altını çizen Kaya, “Kardeşim toplu konut alanında bilmediğim, haberim olmayan bir santimetre kare yer yok. 2 adet vatandaşımızın tapulu arazisi var. Zaten yok demedik. Plan içerisinde imar geçirildi ve arsaya dönüştü. Dört kat imarlı, plan yapılırken kesinti olduğunu sanırım biliyorsundur. O kesilen alanlardan yol başta olmak üzere diğer kamusal ihtiyaçlar karşılanıyor. Bunu da biliyor olmalısın. Vatandaşın plandan haberi var. İtiraz etmemiş, plan onanmış. Şu anda girilen yol, yapılan yer planda yol olan yer ve vatandaşımızdan yapılan yasal kesintiden sonra vatandaşımıza kalan imarlı arsaların metre karesi ve yeri belli. Adası, paftası ve parseli belli olan yerde plan yapıyoruz. Adası paftası belli imar parseli veriliyor. Sanırım bunu da atlıyorsun. Bana araştır diyeceğine sen araştırmalısın. Çünkü eksik bilgiye sahip olan sensin. Sana bu konuda yardımcı olacağıma söz veriyorum. Buyur bir çayımı iç” diyerek açıklamasını sürdürdü. 

 

“İNANDIRCILIĞINI İYİCE YİTİRİRSİN”

 

Araştırma yapılmadan körü körüne yapılan açıklamaların şahsın inandırıcılığına zarar vereceğine ve Bozyaka’nın bu konudaki kredisinin tükendiğine vurgu yapan Kaya, “Kesilen ağaçlara gelince; eğip bükmeden söyleyeyim. Türkiye’nin en büyük ağaçlandırma kampanyalarından biri olan 1 Milyon Fidan Projesini başlatan ve aksatmadan uygulayan, bu kapsamda binlerce fidan diken biziz. Yaptığı projelerle çok geniş ağaçlandırma alanı sağlayan biziz. Kitabımı okursan ağaçlandırma çalışmalarının askerlik gibi vatani görev olması gerektiğini proje haline getiren bir insanım. Üzülmemizle birlikte yol için kısıtlı bir kesim yapılıyor. Ben de resimleri paylaşırım. Bu konuda da bir ithamda bulunmadan önce iyi araştırma yapmanı tavsiye ederim. Yoksa her iddian gibi bu da havada kalır ve inandırıcılığını iyice zedeler” dedi. 

 

“SANIRIM ADAYSIN”

 

Bozyaka’nın ‘Siz vermezseniz, tapuları biz vereceğiz’ açıklamasına da dikkat çeken Kaya, “Tapuları biz 6 ay sonra vereceğiz diyorsun. Sanırım Yunusemre’ye adaysın. Başarılar dilerim. Lakin önce kazanman lazım! Kazanırsan unutma yine benimle çalışacaksın. Benimle çalışmazsan da başka bir bürokratla çalışacaksın. Aynı mevzuata uyumlu, aynı kanunlar çerçevesinde hareket edeceksin. Partiniz farklı bir mevzuatla mı çalışıyor? Kendine özgü kanunları var da ben mi bilmiyorum. Mevcut prosedürleri uygulayacağına göre; bugün olumsuz olarak nitelendirdiklerinin aynısını sen yarın yapıyor olacaksın. Sen kazansan ne yapacağını merak etmiyor değilim ama vatandaşlarımızın kaybolacak yıllarını düşününce neyse aman diyorum” şeklinde konuştu.

 

“UZAKTAN MI BAKIYORSUN?”

 

TOKİ’deki konutlar hakkında asılsız iddialar ve çamur at izi kalsın mantığıyla yapılan açıklamalar hakkında Bozyaka’ya çağrıda bulunan Kaya, “Bak kardeşim! İnsani laflar bir yana ama ucube Rus evleri demişsin de; sosyalist bir adamın benzetmesi gülünç. Ucube dediğin ‘7 İklim 7 Bölge’ projesinden ödül almış bir proje. Çatılar akıyor demişsin. Yağmurda 51 bloktan 6 bloğun çatısı aktı ve yapıldı. Bodrumlara su girdi demişsin. 51 bloktan 4 bloğun bodrumuna su girdi. O da yapıldı. Keşke bu sorunlar hiç yaşanmasa ama bir tane apartman yapan müteahhitten alınan evde bile benzer sorunlar yaşanıyorken binlerce ev yapılan böyle büyük bir projede düzeltilebilecek sıkıntılar yaşanmasını belli ölçüde hoşgörüyle karşılamak lazım. Camları çerçeveleri olmayan derken sanırım arızalı demişsin. Yoksa kayıtlarımızda cam çerçeve olmayan daire veya blok yok. Sanırım uzaktan bakıyorsun. Seni bir gün alanımızda gezdirmek isterim” şeklinde konuştu.

 

“ANLAYAMIYORUM”

 

Delikanlılık polemiğinde; Bozyaka’nın, açıklamasının tamamına bakmadığını, cımbızla laf çektiğini ifade eden Kaya, Kıymetli ilçe başkanı, ‘delikanlılık yürek işidir, bilek işidir dediğimi’ yazmışsın. Ancak devamında ‘Verilen sözleri tutma işidir, evleri yapma işidir, tapuları verme işidir’ dediğim kısmını atlamışsın. Tekrar ediyorum; delikanlılık o evleri oraya yapmaktır, delikanlılık her şeye rağmen 70 yıldır sizlerin kayıtsız kaldığı Akgedik köylülerinin tapusu olmamasına kayıtsız kalmayıp tapularını hazır hale getirme işidir. Kıymetli vatandaşlarımızın tapuları ellerine geçene kadar yaşadıkları tedirginliği, göstermiş oldukları tepkileri anlıyorum. Sonuçtan memnun olacaklarını da biliyorum. Fakat seni anlayamıyorum. Yapılan işleri hakkaniyetle anlayıp vatandaşları doğru yönlendirmelisin?” dedi.

 

“YAPTIKLARIMIZI HAYAL BİLE EDEMEZSİNİZ”

 

En büyük misyonlarının halka hizmet etmek olduğunun altını çizen Başkan Yardımcısı Kaya, yapılan işlerin takdiri hak ettiğini ve delikanlı olduğunu iddia eden birinin takdir etmeyi bilmesi gerektiğini belirterek şu sözlerle açıklamasını sonlandırdı: “Demagojiye gerek yok! Süslü cümlelerle bu iş olmuyor. Ekolünden geldiğim rahmetli Erbakan’ın rahmetli Ecevit’e ‘Bizim yaptıklarımızı siz hayal bile edemezsiniz’ dediği gibi, bizim yaptığımız, sizin hayal bile edemeyeceğiniz konulara giriyorsun. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemiyor halka hizmet ediyoruz. Halkımızın haklarını savunuyoruz. Kimseyi sıkmak istemem ama delikanlılık bahsi açtın madem; bak ben delikanlıyım. Sen de delikanlıysan yapılan işleri alkışla...”

 

ARSA SATIŞLARIYLA İLGİLİ İDDİALARA YANIT

 

Bozyaka’nın ‘Yuntdağı’nı parsel parsel MAYEB’e sattılar’ iddiasına da belediye tarafından yanıt verildi. Yapılan açıklamada; 2014 yılından bu yana 261 adet taşınmazın ihale kanununa göre satışa çıkarıldığı, kanunda belirtildiği şekilde ilan edildiği, yine kanunda belirtilen şartlara haiz şahıs ve şirketlerin katılabildiği belirtilip bugüne kadar 10 adet taşınmazın MAYEB tarafından alındığı ifade edildi.

Soru ve Görüşleriniz