30.09.2021
Geleneksel 6. Yuntdağı Yağlı Güreşleri Başlıyor

Yunusemre Belediyesi Geleneksel 6. Yuntdağı Yağlı Pehlivan Güreşleri başlıyor.  Organizasyonda son Kırkpınar şampiyonu Ali Gürbüz başta olmak üzere İsmail Balaban, Recep Kara ve 64 başpehlivan ile birlikte yaklaşık 600 pehlivan 3 Ekim Pazar günü Ortaköy Er Meydanı’nda güreşseverlerle buluşacak. 

Ata sporumuz olan güreşe olan ilgiyi arttırmak amacıyla bu yıl 6.sı düzenlenen Geleneksel Yuntdağı  Yağlı Pehlivan Güreşleri’ni gerçekleştiren Yunusemre Belediyesi, bu yıl da koronavirüs tedbirlerine uyarak organizasyonu düzenlemeye hazırlanıyor. Türkiye’nin en önemli yağlı güreş organizasyonlarından biri olan Geleneksel 6. Yuntdağı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde son Kırkpınar şampiyonu Ali Gürbüz başta olmak üzere İsmail Balaban, Recep Kara ve 64 başpehlivan ile birlikte yaklaşık 600 pehlivan, 3 Ekim Pazar günü Ortaköy Er Meydanı’nda kispet kuşanacak. Organizasyon öncesi 2 Ekim Cumartesi günü saat 17.30’da Cumhuriyet Meydanı (Hükümet önünden) başlayarak kortej yürüyüşü düzenlenecek. 

PANDEMİ ÖNLEMLERİ SIKI SIKIYA UYGULANACAK 

Koronavirüs pandemisi dolayısıyla güreşi izlemeye gelen vatandaşlara HES kodu taraması ve ateş ölçümü yapılacak. Alana giriş tek noktadan olacak. Koronavirüs aşısını yaptırmayan veya tek dozunu yaptıran vatandaşlar için de İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından aşılama standı kurulacak. Aşı yaptırmak isteyen vatandaşlar burada aşılarını yaptırabilecek. Maske ve hijyen kuralları dikkate alınacak. 

BAŞKAN ÇERÇİ ORGANİZASYONA DAVET ETTİ 

Bu yıl da güzel bir organizasyona ev sahipliği yapmaya hazırlandıklarını aktaran Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Manisalılar’ı Geleneksel 6. Yuntdağı Yağlı Pehlivan Güreşleri’ne davet etti. Başkan Çerçi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yunusemre Belediyesi olarak bu yıl yağlı güreş organizasyonumuzun 6. senesini yaşıyoruz. Kortej yürüyüşümüzü de 2 Ekim Cumartesi günü yapacağız. Bu konuda tüm hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. 3 Ekim Pazar günü güreşseverlerimizi Yuntdağı’nda ağırlayacağız. Son Kırkpınar Başpehlivanı Ali Gürbüz başta olmak üzere İsmail Balaban, Recep Kara ve 64 başpehlivan ile birlikte yaklaşık 600 pehlivan er meydanımızda kispet kuşanacak. Ortaköy’e ulaşım imkânı olmayan vatandaşlarımız için gün boyunca alana ücretsiz otobüs seferleri düzenleyeceğiz. Gerek protokol gerekse vatandaş katılımı anlamında organizasyona ilginin yoğun olmasını bekliyoruz. Tüm vatandaşlarımızı organizasyonumuza davet ediyoruz ama virüs tedbirlerine harfiyen uymalarını rica ediyoruz” diye konuştu. 

ÜCRETSİZ OTOBÜS SEFERLERİ DÜZENLENECEK 

Yunusemre Belediyesi müsabakaları izlemek isteyen güreşseverler için 3 noktadan ring seferleri düzenleyecek. Saat 09.00’da başlayıp 14.00’a kadar her 30 dakikada bir ring seferleriyle vatandaşlar alana ulaştırılacak. 

İşte ring seferlerinin güzergâhları 

Güzergah 1 

Yunusemre Belediyesi Eski Hizmet Binası Girişi, Akmescit Cumhuriyet İlkokulu Önü, Şeyh Fenari Camii Karşısı, Hacı Yahya Camii (İkilüleli) önü, Kırmızı Köprü, Sultan Camii, Kuyumcular Çarşısı Girişi, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı (8 Havuzu), Ulupark Köşesi, Kültür Sitesi, Manisa Lisesi, 8 Eylül İlkokulu, Yenimahalle Tek Çam, Vatan Bilgisayar Karşısı, Savaşır Market Önü, Cumhuriyet Mahallesi Taziye Evi Önü, Muradiye-Menemen Caddesi, ORTAKÖY Güreş Alanı. 

Güzergah 2 

Şehzadeler Ziraat Odası Önü, Eski Devlet Hastanesi Kavşağı, Manisa Tren Garı, Manisa Öğretmen Evi, Eski Garaj Karşısı BP Durağı, Tabakhane Durağı, Fatih Mahallesi Viraj, Horozköy Ofis Karşısı, Horozköy Tren Garı, Horozköy Meydanı, Bağcılık Araştırma, Horozköy Pazaryeri, Evronos Girişi, Muradiye Belediye Ek Hizmet Binası Meydan, Muradiye Pazaryeri, Muradiye Tren Garı, MCBÜ Kampüs Girişi, ORTAKÖY Güreş Alanı.

 Güzergah 3 

Alaybey Zabıta Önü, Alaybey Pazaryeri, Hükümet Konağı (Valilik) Önü, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı (8 Havuzu), Ulupark Karşısı (Akbank Önü), Kafe Sera Karşısı, Manisa SGK Karşısı, Gediz Tıp Merkezi Önü, Lale Meydanı, Laleli Mesir Camii Önü, Eski ETV Önü Otobüs Durağı, Balık Keyfi Önü, Tarzan Bulvarı Üzerinden, İMKB Kız Meslek Lisesi Karşısı, Göçmen Evleri Muradiye-Menemen Caddesi, ORTAKÖY Güreş Alanı.

 

Soru ve Görüşleriniz