06.03.2017
Başkan Çerçi CHP’li Biçer’in İddialarına Yanıt Verdi: ‘Biçer Atıp Tutuyor’

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer’in kendisine ve Yunuskent Toplu Konut Projesi’ne yönelik açıklamalarını sert bir dille eleştirdi. Biçer’in iddialarına da cevap veren Başkan Çerçi, “Bu kadar atıyor tutuyor, bari bir tanesi doğru olsun” dedi.

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer’in kendisine ve TOKİ’nin Akgedik’te yaptığı toplu konut projesine yönelik iddialarına yanıt verdi. İddialar hakkında konuşan Başkan Çerçi, Biçer’i sert sözlerle eleştirerek, “Sorduğu soruların bazıları akıl zorlayan sorular. Soru milletvekilinden gelince bizim de cevap vermemiz gerekiyor. ‘Çerçi ya yalan söylüyor ya da trollüyor’ demiş. Trollemek ne demek bunu çözemedim. Bu kadar atıyor tutuyor bari bir tanesi doğru olsun. Arkadaşlar Manisa için çalışın. İstemezükçü olduğunuz, gün gibi ortada. Bu CHP’ye işlemiş bir zihniyet. Vatandaşın takdiri ortada. Eksikliklerimiz vardır. Ancak bu kadar projeye rağmen, ‘Çerçi yalan söylüyor, beceriksiz’ derseniz benden de en ağır cevabı alırsınız. Bu arkadaşımız Tunceli’den gelmiş, hasbelkader milletvekili olmuş. Hayırlı her işe de karşı çıkarlar. Millet, halk umurlarında değildir. Tek dertleri devlet sistemine karşı çıkmaktır” diye konuştu. 

'DAR GELİRLİ VATANDAŞIMIZI EV SAHİBİ YAPMAK İSTİYORUZ’

5 bin 500 Konutluk Akgedik Yunuskent Projesi’nin oluşum sürecine ilişkin bilgi veren Belediye Başkanı Çerçi, projenin seçim vaadi olduğunu hatırlattı. Dar gelirli vatandaşı ev sahibi yapmak için çalıştıklarını kaydeden Başkan Çerçi, “TOKİ çok büyük bir kurum. Seçimden önce bir sözümüz vardı. Nüfusumuz sürekli artıyor. Konut sorunu almış başını gitmiş. Biz bunları önümüze koyduk. TOKİ’nin kapısını çaldık. Ekipleriyle konuştuk, ilçemize toplu konut istiyoruz dedik. Biz TOKİ’nin yerel ortağıyız. Biz burada talep eden konumdayız. TOKİ’den bu kararı çıkartmak için yaklaşık bir yıl bekledik. TOKİ bizden kamuoyu araştırması yapmamızı istedi. Biz Yunusemre’de konut sorunu olduğu konusunda emindik ama onların da görmesi gerekiyordu. Anket çalışması yaptık. Şehrin belli yerlerinde anket masası kurduk. Vatandaşın görüşlerini sorduk. Talep 25 bine çıktı. Talep yüksek çıkınca anketi durdurmamızı istediler. 2015 yılı Mart ayında Valilik burayı toplu konut alanı olarak ilan etti. Bir sene sonra TOKİ karar alarak talep örgütlenmesine gitmemizi söyledi. 8 bin 300 aile müracaat etti. Kaldı ki başvuru şartlarını çok kısıtladık. Biz biliyoruz ki orta ve alt gelir gruplarına yönelik ciddi bir konut sıkıntısı var. Biz bu vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak için uğraşıyoruz. Bakın biz bir müdürlük kurduk. Sırf bu iş için. Bir tane başkan yardımcım sırf bu işe bakıyor. Akgedik-Menemen yolunda bulunan evler var. Sadece bu evlerin kamulaştırması için yedi yüz bin lira harcadık harcamaya da devam ediyoruz” dedi.

‘SORULARIN ELLE TUTULUR YANI YOK!’

Biçer’in ‘Çerçi emlakçılık yapıyor’ sözlerine de yanıt veren Mehmet Çerçi, “Bana emlakçılık yapıyor’ diyor. Belediye başkanının bir işi de emlakçılıktır. Yani vatandaşı ev sahibi yapmaktır. Biraz iş öğrenin. Oradaki arazi kamu arazisi. Akgedik’te bin beş yüz dönümlük arazinin yüzde sekseni TOKİ’ye ait. Geriye kalanı ise belediye arazisi. Akgedik’ten Menemen’e yol yapılıyor. Kamulaştırmasını yapıyoruz, proje parasını biz ödüyoruz. Akgedik’e giden yolların yapımı var. Bu konuda OSB’ye gittik ve ricada bulunduk. ‘OSB olarak bize düşeni yapalım’ dediler. Akgedik bölgesinde mezarlığın oradan geçen bir kamulaştırma süreci oldu. Yedi yüz bin lira yol hattındaki kamulaştırmaya ödedik. Belediye bu kadar işin altına girmiş. Sürekli TOKİ’den ricada bulunuyoruz. Kurumsal bir işbirliği tahsis ettik. Bunu kim sahiplenecek. Tur Hanımefendi, bu projeyi ben yaptırtıyorum. TOKİ’nin kapısında yattım. Bu proje garibana, emekçiye yapılıyor. Hani siz garibandan, emekçiden yanaydınız? Ey Tur Yıldız Biçer; garibanın üzerinden elini çek! Onlar üzerinde siyaset yapma. 22.11.2016 tarihinde Başbakanımıza soru önergesi vermiş. Diğeri de 31.10.2016 tarihinde verilmiş. TOKİ de buna cevap vermiş. Çeşitli saçma sorular var. Vatandaşımız bize bu saçma şeylere cevap veriyoruz diye kızıyor olabilir. Biz TOKİ’yle bir protokol yapmadık. Buna gerek de yok. Benim şu kadar arsam var, karşılığında şu kadar daire istiyorum dersiniz. Bunu protokole dökersiniz. Kendisi bu konularda cahil olduğu için bilmiyor. Ben hiçbir şey vermedim. Arazi zaten TOKİ’nin arazisi. Belediyenin de var. Sırası geldiğinde bir talebimiz olursa protokol imzalarız. Bizim yaptığımız işbirliği” açıklamasında bulundu.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM OLMAZSA OLMAZIMIZ’

CHP’li milletvekilinin kentsel dönüşüme ilişkin iddialarını ‘zırva’ olarak nitelendiren Başkan Çerçi açıklamalarına şu sözlerle devam etti: “TOKİ’nin içine bir de kentsel dönüşümü katmış. Cümleleri baştan aşağı zırva. Kapımız sonuna kadar açık. Öğrenmek isterseniz, buyurun misafir edelim. Televizyonda ben kredi kullandırırım dedim. Çerçi’nin böyle bir yetkisi yok diyor. Ben var demedim ki. Ancak bankayla konuşabiliriz, ricacı olabiliriz diyoruz. Kentsel dönüşüm işi bizim olmazsa olmazımız. Biz bu işe ilk girenlerden birisiyiz. Hükümetten geçti, cumhurbaşkanımız onayladı. Resmi Gazete’de yayınlandı. Manisa’da Laleli- Mesir mahalleleri ve Mutlu-Lalapaşa mahalleleri kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. Biz de bunun için aylarca gittik geldik. Son bir yılda onlarca kurum ve firmaya yığınla yazı götürüldü. Bunun gibi bir sürü dosya var. Müdürlüğümüz gece-gündüz mesai yapıyor. Şimdi kimin projesi bu? Tabi ki de bizim ekibimizin projesi. Atıp tuttuğumu söylüyor. Ben siyasi hayatım boyunca hiç atıp tutmadım. Hep doğruları söyledim. Kentsel dönüşümde birinci aşamayı tamamladık. Şimdi projelerin çizilip onaylanması aşamasına geldik.”

‘GURUR VERİCİ’

Biçer’in kendisini Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e benzetmesine, “23 yıl boyunca Ankara’ya damgasını vurmuş bir isme benzetilmek gurur verici” sözleriyle yanıt veren Belediye Başkanı Çerçi, bu makamlarda kavga değil hizmet üretmek için oturulması gerektiğini hatırlattı. 

Soru ve Görüşleriniz